Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy Janika: Doczekaliśmy się nie tylko kanalizacji, ale i bardzo dobrych dróg!

Nie widać jej, a ułatwia życie mieszkańcom – sieć kanalizacyjna, bo o niej mowa, w gminie Kunów wciąż się powiększa. Uroczysty odbiór kolejnych kilometrów tej infrastruktury w Janiku, który zamieszkuje ok. 1100 mieszkańców, miał miejsce w ubiegły piątek, 22 września. – Mało, że kanalizacji, to jeszcze doczekaliśmy się bardzo dobrych dróg – zgodnie twierdzą mieszkańcy Janika Władysław Świercz i Tadeusz Dębiec.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To jest dla mnie taki bardzo radosny dzień, ale jest w nim też  nuta goryczy i smutku. Ta inwestycja powinna być bowiem wykonana co najmniej 15, albo i 20 lat temu. Stało się tak dlatego, że nie było jeszcze wtedy tak nowoczesnej oczyszczalni, jaką mamy od 2018 roku w Kunowie. W poprzednich latach sprawy infrastruktury kanalizacyjnej były prowadzone w taki sposób, że nie było możliwości podłączenia Janika do starej oczyszczalni ścieków, która rozpadała się na naszych oczach. Aby można było zawrócić ścieki z Ostrowca Św., a tym samym wygenerować spore oszczędności, musiała zostać wybudowana nowa oczyszczalnia. Projektowanie kanalizacji w Janiku rozpoczęło się w 2014 roku, jeszcze za poprzedniej władzy. W 2016 roku już za mojej kadencji uzyskaliśmy pozwolenie na budowę – przypominał Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Pierwszy etap budowy kanalizacji rozpoczął się w 2020 roku. Inwestycja (zarówno pierwszy, jak i drugi jej etap) zakończyła się w bieżącym roku (2023) i kosztowała w sumie ok. 16 mln zł. Wybudowano 30 km sieci kanalizacyjnej z 9 przepompowniami, do której przyłączy się ok. 1000 osób. 

Od lewej: Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP. Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, senator Jarosław Rusiecki i Robert Książka z Banku Gospodarstwa Krajowego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Nie udałoby się i nie byłoby to możliwe bez wsparcia parlamentarzystów. Pierwszy etap sfinansowany był bowiem z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozyskaliśmy wówczas 4 500 000 zł. Natomiast drugi etap, który zrealizowaliśmy bardzo sprawnie,  to dofinansowanie w kwocie 7 600 000 zł, która pochodziła z „Polskiego Ładu”.  To dzięki tym środkom możemy dziś cieszyć się z kanalizacji w Janiku. Przed nami trzeci etap, ponieważ w 95 proc. tę część gminy, a przede wszystkim Kolonię Inwalidzką i Janik zabezpieczyliśmy w kanalizację. Posiadaliśmy pozwolenie na budowę, nie robiliśmy tego na tzw. zgłoszenie, ponieważ mieliśmy wówczas możliwość pewnych manewrów, jeśli chodzi o osoby, które z tej kanalizacji będą korzystały, aby np. przestawić studzienkę – tłumaczył burmistrz.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jarosław Rusiecki, Senator RP pogratulował wykonania tej inwestycji włodarzowi Kunowa.  

– To niezwykle ważna inwestycja pod względem rozwoju infrastruktury na terenie miasta i gminy Kunów, a szczególnie dla mieszkańców Janika. Ta inwestycja, to jest przede wszystkim dbanie o ochronę środowiska, również poprawa możliwości rozwoju infrastrukturalnego, a więc bezpieczeństwa w przyłączach, tak jak tutaj  związanych z kanalizacją i ograniczenie wydatków – mówił senator.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP dodał, że to kolejny dobry moment dla mieszkańców Janika i gminy Kunów. Dzięki zaangażowaniu burmistrza i radnych Rady Miejskiej w Kunowie, a także środowiska lokalnego Janika,  postęp cywilizacyjny jest tam coraz bardziej widoczny.

Jarosław Rusiecki, Senator RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wydaje się, że dostęp do sieci kanalizacyjnej to nic wielkiego. Tak, w przypadku wielkich miast. W przypadku mniejszych miejscowości, to sieć oczekiwana, sieć, która będzie decydowała o tym, że żyje się wygodniej, przyjemniej i także korzystnie dla środowiska – mówił poseł. Dodał, że od kilku lat dzięki zaangażowaniu samorządu kunowskiego poprawa warunków życia mieszkańców jest bardzo widoczna.

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP podkreślała, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od 2015 roku stara się wspierać mieszkańców, najpierw przez programy społeczne, a potem programy, które pozwoliły realizować zadania związane z gminami, jak Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, czy „Polski Ład”, szyty na miarę potrzeb mieszkańców wiosek, gmin, miasteczek. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To przecież samorząd decyduje o tym na co przeznacza te środki. Dziś jesteśmy świadkami otwarcia nowej kanalizacji w Janiku. Pan burmistrz mówi, że 95 proc. mieszkańców zostanie już zabezpieczonych w tę kanalizację. Wydaje się, że w tych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez wodociągów i kanalizacji. Niestety na terenie naszego województwa takich gmin wciąż jest wiele. Niektóre z nich, jak gmina Kunów, Pawłów, Ćmielów, ogromne środki mogą przeznaczyć na kanalizację i wodociągi – tłumaczyła Agata Wojtyszek.

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z wykonanej inwestycji cieszą się mieszkańcy Janika: Władysław Świercz i Tadeusz Dębiec. 

– Z racji naszego wieku myślałem, że nie doczekamy się kanalizacji. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni. Dziękujemy obecnemu rządowi, pani poseł, panu posłowi, panu senatorowi, panu burmistrzowi, który włożył wielki wkład i wysiłek w tę inwestycję. Mało, że kanalizacji, to doczekaliśmy się bardzo dobrych dróg. Dziękujemy również pani kierownik Małgorzacie Mazur. Życzymy następnej kadencji pani poseł, panu posłowi, panu senatorowi i panu burmistrzowi – mówił Tadeusz Dębiec.

Dziękował także Władysław Świercz.

– Naprawdę duże podziękowania i gratulacje przede wszystkim dla samorządu, dla pana burmistrza i dla pracowników inwestycji, którzy zmagali się przez cały okres realizacji tej inwestycji z różnym problemami. Jakie ma ona znaczenie dla nas byłoby truizmem gdybym państwa przekonywał – podsumował Władysław Świercz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ksiądz Ireneusz Rząsa, proboszcz parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Janiku podkreślił, że jest dumny z władz gminy, jak i jej mieszkańców.

– Mogę tylko zapewnić, że będę się modlił o błogosławieństwo Boże, aby się wszystko udało w gminie i aby ona wzrastała – podsumował. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this