Znajdź nas na

FAKTY

Przy ulicy Prostej w Kunowie powstanie integracyjny plac zabaw!

Samorząd Kunowa nie zapomina o osobach niepełnosprawnych. Organizowany jest nie tylko letni wypoczynek dla dzieci z niepełnosprawnościami, czy wspólna zabawa integracyjna „Kunowski Serdeczniak”, ale z myślą o osobach w nieco starszym wieku, powstał Środowiskowy Dom Samopomocy w Dołach Biskupich, a teraz pojawiła się szansa na integracyjny plac zabaw przy ulicy Prostej w Kunowie. – Uśmiech dzieci i osób z niepełnosprawnościami jest dla nas największą nagrodą – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Działania nakierowane na pomoc osobom z niepełnosprawnościami w gminie Kunów są szeroko rozwinięte. Obejmują wszystkie grupy wiekowe. 

– Dbamy i zajmujemy się osobami niepełnosprawnymi odkąd objąłem urząd burmistrza miasta i gminy w Kunowie. Na początku mojej pierwszej kadencji zorganizowaliśmy spotkanie z rodzicami dzieci z niepełnosprawnościami. Byłem zdumiony, że nigdy wcześniej nikt takiego spotkania nie zorganizował – wspomina Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

Tak narodziły się „Kunowski Serdeczniak”, bal integracyjny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami z gminy Kunów, później zorganizowano wakacje dla dzieci z niepełnosprawnościami, które trwają do dziś i cieszą się coraz większą popularnością.

– Zauważyliśmy te potrzeby.  Dziś widzimy radość  dzieci i ich opiekunów. Z myślą o osobach, które ukończyły szkoły powstał Środowiskowy Dom Samopomocy  w Dołach Biskupich dla osób dorosłych. To taka piękna rodzina, która wzajemnie się wspiera, tworzy piękne obrazy, rzeźby, figurki, rękodzieło. Zajęć im nie brakuje. Co chwilę podglądam ich na FB i widzę jak sadzą rośliny, zwiedzają naszą gminę, ale również województwo świętokrzyskie. Przełamują stereotypy – tłumaczy burmistrz. 

Urządzenia małej siłowni na terenie strefy relaksu w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że pojawiła się możliwość pozyskania dofinansowania na budowę integracyjnego placu zabaw przystosowanego dla osób niepełnosprawnych przy ul. Prostej w Kunowie w ramach Programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Wnioskowana kwota to 550 000 zł, co stanowi 80% kosztów inwestycji. 

– W ramach zadania planujemy montaż elementów małej architektury: siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw, w tym m.in.: piaskownica, zestaw zabawowy, huśtawka, głuchy telefon i element siłowni dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Plac zostanie zamontowany na bezpiecznych matach SBR, będzie ogrodzony, zostaną nasadzone drzewa oraz zamontowane ławki. W ramach przedsięwzięcia zostanie utwardzona droga dojazdowa do placu, wykonamy również parkingi – wylicza burmistrz.

Przypomina, że pojedyncze urządzenia dla osób z niepełnosprawnościami już się pojawiły m.in w strefie relaksu przy ulicy Laski w Kunowie, czy na placu przy ulicy Mariana Langiewicza w Kunowie.  

Kolorowy i bezpieczny plac zabaw dla najmłodszych
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this