Znajdź nas na

FAKTY

Strzał w dziesiątkę, czy porażka? Czy nowa forma zakupu biletów MZK sprawdzi się w Ostrowcu Św.?

452 bilety autobusowe sprzedano za pośrednictwem aplikacji mobilnej „zbiletem.pl” w okresie pierwszych 15 dni funkcjonowania sprzedaży elektronicznej, czyli od 1 do 15 lipca. Czy w mieście, które według Raportu o stanie gminy Ostrowiec Św. z 2019 roku zamieszkuje 65 413 mieszkańców, w tym 34 748 mieszkańców to osoby w wieku 18-59 lat, a 21 321 – osoby w wieku 60+, to wynik, który Miejski Zakład Komunikacji może uznać za zadowalający? Według informacji jakie otrzymaliśmy 29 lipca, Spółka nie prowadzi statystyk kto według podziału na wiek i płeć, najchętniej korzystał z nowej formy zakupu biletów. MZK twierdzi także, że umowa dotycząca elektronicznej dystrybucji biletów zawarta przez Spółkę nie przewiduje ponoszenia żadnych innych kosztów związanych z aplikacją.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O nową możliwość zakupu biletów autobusowych zapytaliśmy w MZK 16 lipca. Odpowiedź przyszła do nas 29 lipca, choć dziwnym (nie po raz pierwszy) zbiegiem okoliczności odpowiedzi na nasze pytania pojawiły się wcześniej  w innych lokalnych mediach. Wielu pasażerów starszej daty informowało nas, że nie potrafi lub nie wie w jaki sposób korzystać z aplikacji mobilnej „zbiletem”. Część z nich nie miała pojęcia, że taka forma zakupu biletu jest możliwa. W MPK zapytaliśmy więc między innymi: Czy MZK ponosi koszty związane z tą aplikacją w skali miesiąca i roku? Czy aplikacja została stworzona specjalnie dla MZK Ostrowiec Św.? Jeśli tak przez jaką firmę? Czy została zakupiona jako gotowy produkt na zasadzie subskrypcji, czy została stworzona indywidualnie dla MZK Ostrowiec Św.? Od kiedy funkcjonuje aplikacja? Ile osób, od pierwszego dnia funkcjonowania aplikacji do 15 lipca 2020 roku z niej skorzystało? Prosiliśmy także o przesłanie danych statystycznych jakie osoby (płeć) i w jakim wieku korzystają z aplikacji? 

– MZK Sp. z o.o. nie zakupiła, a tym samym nie poniosła żadnych kosztów zakupu aplikacji „zbiletem.pl”. Aplikacja mobilna oraz sklep internetowy na stronie „zbiletem.pl” od lat funkcjonują na rynku ogólnopolskim. Dystrybucję biletów za ich pośrednictwem prowadzi wielu operatorów transportu zbiorowego, działających w formie przedsiębiorstw, a także organizatorów, działających w ramach instytucji samorządowych. Wśród nich można wymienić: MPK Częstochowa, MPK Gniezno, MPK Inowrocław, MPK Legnica, MPK Łódź, MZK Tomaszów Mazowiecki, MPK Włocławek, MPK Zduńska Wola, ZKM Zawiercie, KLA Kalisz, Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, MZK Skierniewice, Urząd Miasta Świdnica; Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie – czytamy w odpowiedzi na nasz wniosek, pod którym podpisała się prokurent Katarzyna Piętos.  

Bilety  za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz strony internetowej „zbiletem.pl”  w Ostrowcu Św. zakupić można  od  1 lipca . Od  1 lipca  do dnia 15 lipca, czyli w okresie pierwszych 15 dni funkcjonowania sprzedaży elektronicznej za pomocą aplikacji (strony) sprzedano 452 bilety MZK Sp. z o.o. Przypomnijmy, że według Raportu o stanie gminy Ostrowiec Św. zamieszkuje go  65 413 mieszkańców, w tym 34 748 to osoby w wieku 18-59 lat, a 21 321 – osoby w wieku 60+. 

– Spółka traktuje okres lipca i sierpnia br., tj. miesiące wakacyjne, jako okres wdrożenia w Ostrowcu Świętokrzyskim sprzedaży kanałem elektronicznym, stąd też przedstawione dane, choć w naszej ocenie nastrajają optymistycznie, nie są miarodajne. Obecnie zapoznajemy mieszkańców miasta z możliwością zakupu elektronicznego biletów MZK Sp. z o.o., przygotowując się do naturalnego zwiększenia sprzedaży wraz z zakończeniem sezonu urlopowego i powrotem uczniów do szkół od września.  Dane dotyczące płci i wieku osób dokonujących zakupu biletów nie są zbierane i gromadzone przez MZK Sp. z o.o. w przypadku żadnego kanału dystrybucji. Na dzień udzielania niniejszej informacji nie prowadzimy statystyk średniej sprzedaży dziennej i tygodniowej, zaś kompleksowe raporty sprzedaży sporządzane są przez lnfospread Polska Sp. z o.o. i przesyłane do Spółki w okresach miesięcznych – czytamy w odpowiedzi.

Dowiadujemy się także, że  Spółki docierało wiele głosów od mieszkańców i pasażerów o potrzebie zapewnienia większej dostępności biletów, w szczególności zwiększenia dostępności biletów okresowych, których zakup dotychczas był możliwy jedynie w kasie Spółki, w godzinach jej funkcjonowania. 

– W okresie epidemii wirusa COVID-19, gdy ze względów bezpieczeństwa Spółka zmuszona była wstrzymać sprzedaż biletów bezpośrednio przez kierowców, potrzeba dystrybucji zdalnej stała się pilna i w pełni uzasadniona. Zakup biletów za pośrednictwem internetu poprzez strony internetowe czy aplikacje mobilne w smartfonie jest już powszechnym rozwiązaniem stosowanym w komunikacji zbiorowej. Oceniany jest jako rozwiązanie wygodne i elastyczne, ponieważ mając dostęp do internetu, bilet możemy kupić o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, a także – co istotne w obecnym czasie epidemii – jest to rozwiązanie bezpieczne, gdyż pozwala wyeliminować bezpośredni kontakt ze sprzedawcą i gotówką – pisze w odpowiedzi na wniosek Katarzyna Piętos. 

Warunki finansowe dystrybucji biletów MZK Sp. z o.o. za pomocą kanału elektronicznego są analogiczne, jak warunki finansowe dystrybucji w punktach handlowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. 

– Spółka będzie ponosić koszty prowizji od sprzedaży, ustalane w okresach miesięcznych, w wysokości zależnej od wartości sprzedanych biletów. Ustalona wysokość prowizji dla sprzedaży elektronicznej jest identyczna, jak wysokość prowizji obowiązująca dla stacjonarnych punktów handlowych na terenie naszego miasta. Umowa dotycząca elektronicznej dystrybucji biletów zawarta przez Spółkę nie  przewiduje ponoszenia żadnych innych kosztów związanych z aplikacją. Spodziewamy się natomiast oszczędności wynikających z ograniczenia kosztu druku biletów papierowych –  czytamy w odpowiedzi.

Czy MZK liczy zatem, że z aplikacji korzystać będą uczniowie, którzy już wkrótce wrócą do szkół i to właśnie oni podniosą sprzedaż nowych, elektronicznych biletów?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this