Znajdź nas na

FAKTY

Walczyli za ojczyznę, zginęli w wojennej zawierusze! Prace konserwacyjne na cmentarzu w Kunowie dobiegają końca!

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” – napisała kiedyś polska noblistka, Wisława Szymborska. O godnym upamiętnieniu ofiar II Wojny Światowej, a także powstańców styczniowych nie zapomniała gmina Kunów. Dziś dobiegają końca prace konserwacyjne przy dwóch nagrobkach: trzech niemieckich żołnierzy i zbiorowej mogile powstańców styczniowych, usytuowanych na cmentarzu parafialnym w Kunowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W ubiegłym roku Świętokrzyski  Urząd Wojewódzki w Kielcach zapytał nas czy mamy w planach modernizację, remont lub renowację nagrobków na terenie gminy. Dotyczyło to tylko i wyłącznie miejsc, gdzie faktycznie spoczywają szczątki osób, które zginęły w wyniku różnego rodzaju działań zbrojnych –  wyjaśnia Jarosław Adamski, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Rolnictwa i Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Kunów. 

Na cmentarzu parafialnym  w Kunowie znajdują się dwa takie nagrobki. Jeden, usytuowany w głębi  cmentarza, w którym pochowani zostali  powstańcy styczniowi, drugi – przy wejściu na teren cmentarza, gdzie spoczywają trzej  żołnierze niemieccy. Obydwa pomniki wykonane są z piaskowca.

Odrestaurowany pomnik trzech niemieckich żołnierzy
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wiadomo, piaskowiec wygląda ładnie, ale jeśli nie jest w miarę często konserwowany, to z natury niszczeje. napisaliśmy więc wniosek, do którego dołączyliśmy wstępną wycenę. Okazało się, że wniosek został zaakceptowany, otrzymaliśmy z Urzędu Wojewódzkiego 8 tysięcy złotych, które w 100 procentach pokryją koszty restauracji tych dwóch nagrobków – zapewnia Jarosław Adamski. 

Nagrobki wyczyszczone zostały specjalnymi środkami niszczącymi grzyby, porosty i mchy, a następnie je zaimpregnowano.  Wokół mogiły powstańców styczniowych ułożona została kostka granitowa, która poprawi estetykę jego otoczenia. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś (19 maja) prace renowacyjne dobiegają końca.

Niestety nie jest bliżej znana historia trzech niemieckich żołnierzy, którzy spoczęli na cmentarzu w Kunowie. 

– Skontaktowaliśmy się z fundacją polsko-niemiecką w celu pomocy znalezienia osób z rodzin niemieckich żołnierzy. Być może ktoś zastanawia się jak zginął i gdzie spoczął jego pradziadek. Może nawet nie wie, że spoczął na cmentarzu w Kunowie. Musimy uzbroić się w cierpliwość, kilkadziesiąt lat minęło bowiem od tego czasu. Nawet jeśli nie uda się odnaleźć potomków żołnierzy,  przynajmniej spróbowaliśmy – dodaje Jarosław Adamski.

Zbiorowa mogiła powstańców styczniowych
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Drugi z nagrobków, to zbiorowa mogiła 40 powstańców styczniowych, poległych 16 grudnia 1863 roku na Sadłowiźnie obok Janika  i 21 grudnia 1864 roku na polach kunowskich. 

– Po renowacji te nagrobki będą wyglądać inaczej. Grób żołnierzy niemiecki był z dużych płyt nie był konserwowany, technologia też na zbyt wiele nie pozwalała. Natomiast grób powstańców zrobiony był z mniejszych łupek piaskowca, które ktoś ułamał.  Nie wyglądało to ani godnie, ani estetycznie – dodaje kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Rolnictwa i Środowiska.

Po zakończeniu prac mogiły nabiorą nowego wyglądu i zostaną trwale zabezpieczone przed erozją. Wykonawcą prac renowacyjnych jest lokalny kamieniarz.

– Zostały również podjęte działania w celu pozyskania środków na renowację kolejnych obiektów o wartości historycznej, m.in. kapliczki św. Katarzyny – dodaje Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this