Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Walczyli za ojczyznę, zginęli w wojennej zawierusze! Prace konserwacyjne na cmentarzu w Kunowie dobiegają końca!

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” – napisała kiedyś polska noblistka, Wisława Szymborska. O godnym upamiętnieniu ofiar II Wojny Światowej, a także powstańców styczniowych nie zapomniała gmina Kunów. Dziś dobiegają końca prace konserwacyjne przy dwóch nagrobkach: trzech niemieckich żołnierzy i zbiorowej mogile powstańców styczniowych, usytuowanych na cmentarzu parafialnym w Kunowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W ubiegłym roku Świętokrzyski  Urząd Wojewódzki w Kielcach zapytał nas czy mamy w planach modernizację, remont lub renowację nagrobków na terenie gminy. Dotyczyło to tylko i wyłącznie miejsc, gdzie faktycznie spoczywają szczątki osób, które zginęły w wyniku różnego rodzaju działań zbrojnych –  wyjaśnia Jarosław Adamski, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Rolnictwa i Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Kunów. 

Na cmentarzu parafialnym  w Kunowie znajdują się dwa takie nagrobki. Jeden, usytuowany w głębi  cmentarza, w którym pochowani zostali  powstańcy styczniowi, drugi – przy wejściu na teren cmentarza, gdzie spoczywają trzej  żołnierze niemieccy. Obydwa pomniki wykonane są z piaskowca.

Odrestaurowany pomnik trzech niemieckich żołnierzy
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wiadomo, piaskowiec wygląda ładnie, ale jeśli nie jest w miarę często konserwowany, to z natury niszczeje. napisaliśmy więc wniosek, do którego dołączyliśmy wstępną wycenę. Okazało się, że wniosek został zaakceptowany, otrzymaliśmy z Urzędu Wojewódzkiego 8 tysięcy złotych, które w 100 procentach pokryją koszty restauracji tych dwóch nagrobków – zapewnia Jarosław Adamski. 

Nagrobki wyczyszczone zostały specjalnymi środkami niszczącymi grzyby, porosty i mchy, a następnie je zaimpregnowano.  Wokół mogiły powstańców styczniowych ułożona została kostka granitowa, która poprawi estetykę jego otoczenia. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś (19 maja) prace renowacyjne dobiegają końca.

Niestety nie jest bliżej znana historia trzech niemieckich żołnierzy, którzy spoczęli na cmentarzu w Kunowie. 

– Skontaktowaliśmy się z fundacją polsko-niemiecką w celu pomocy znalezienia osób z rodzin niemieckich żołnierzy. Być może ktoś zastanawia się jak zginął i gdzie spoczął jego pradziadek. Może nawet nie wie, że spoczął na cmentarzu w Kunowie. Musimy uzbroić się w cierpliwość, kilkadziesiąt lat minęło bowiem od tego czasu. Nawet jeśli nie uda się odnaleźć potomków żołnierzy,  przynajmniej spróbowaliśmy – dodaje Jarosław Adamski.

Zbiorowa mogiła powstańców styczniowych
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Drugi z nagrobków, to zbiorowa mogiła 40 powstańców styczniowych, poległych 16 grudnia 1863 roku na Sadłowiźnie obok Janika  i 21 grudnia 1864 roku na polach kunowskich. 

– Po renowacji te nagrobki będą wyglądać inaczej. Grób żołnierzy niemiecki był z dużych płyt nie był konserwowany, technologia też na zbyt wiele nie pozwalała. Natomiast grób powstańców zrobiony był z mniejszych łupek piaskowca, które ktoś ułamał.  Nie wyglądało to ani godnie, ani estetycznie – dodaje kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Rolnictwa i Środowiska.

Po zakończeniu prac mogiły nabiorą nowego wyglądu i zostaną trwale zabezpieczone przed erozją. Wykonawcą prac renowacyjnych jest lokalny kamieniarz.

– Zostały również podjęte działania w celu pozyskania środków na renowację kolejnych obiektów o wartości historycznej, m.in. kapliczki św. Katarzyny – dodaje Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Województwo świętokrzyskie: 29 nowych zakażeń koronawirusem! Wśród nich nastolatek z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Jolanta Smulczyńska: Powiedziała Matka Boża, że musi mieć ładną figurkę! W Nietulisku Małym mieszańcy ratują blisko 150-letnią kapliczkę!

FAKTY

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparł ostrowieckie starostwo! 4,5 mln zł unijnego wsparcia trafi do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Ostrowiecki szpital powrócił do pracy! Będzie przeprowadzał testy wykrywające przeciwciała koronawirusa!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this