Znajdź nas na

PO GODZINACH

Z Wilna do Ostrowca Św.! Już dziś „startują” Ostrowieckie Kaziuki!

Tradycja Wileńskich Kaziuków sięga czterech stuleci i jest nawiązaniem do przeszłości Litwy. To wizytówka sztuki ludowej, której nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku. Ostrowiec Św. także ma swoje Kaziuki, które w tym roku zorganizowane zostaną po raz drugi. A rozpoczną się już dzisiaj (sobota, 7 marca) o godzinie 17.30 od występu Piotra Buchalskiego na fletni pana.

Zdjęcie ilustracyjne/ fot. Łukasz Grudniewski

Kaziuki to jedno z barwniejszych wydarzeń kulturalnych w Wilnie, będących także pożegnaniem z zimą. To właśnie w Wilnie znajduje się Sanktuarium Świętego Kazimierza Królewicza i właśnie tam szukać należy genezy Kaziuków.

– To jest wielki jarmark, na który ściągają ludzie z całej Europy. Trwa kilka dni. Jest to także wielki jarmark rękodzielniczy, połączony z występami artystów, degustacją potraw. Jako parafia pod wezwaniem  Świętego Kazimierza Królewicza zaadoptowaliśmy ten jarmark na nasze lokalne warunki, oczywiście w dużo mniejszej skali – przypomina Dorota Stępień-Zająć, członek Komitetu Organizacyjnego przy parafii Świętego Kazimierza Królewicza. 

Na fletni pana zagra Piotr Buchalski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Przypomina, że w ubiegłym roku odbyły się występy ludowe, koncert na fletni pana, prezentacje potraw i wyrobów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.  Pojawiły się też koła łowieckie z degustacją potraw z dziczyzny. Głównym punktem programu jest uroczysta Msza Święta. 

– Ostrowieckie Kaziuki organizujemy już drugi raz. Postanowiliśmy przenieść tradycję z Wilna i dostosować ją do naszych warunków. W ubiegłym roku cieszyły się ogromną popularnością, choć trwał tylko jeden dzień. Odwiedzający go mieszkańcy najwięcej uwagi poświęcali na wyroby rękodzielnicze: stroiki wielkanocne, palmy, koszyczki, serwetki – wylicza Dorota Stępień-Zając. 

Uroczystości rozpoczną się dzisiaj (w sobotę, 7 marca)od niezwykłego koncerty na fletni pana, który usłyszeć będzie można już o godzinie 17.30 w wykonaniu Piotra Buchalskiego. Na godzinę 18.00 zaplanowana została Msza Święta, a pół godziny później wykład profesora Stanisława Dąbka: „Panno Święta co w Ostrej świecisz Bramie. Muzyka Stanisława Moniuszki.”

Drugi dzień świętowania rozpocznie uroczysta Msza Święta odpustowa. Od godziny 13.00 odbywać się będą występy artystyczne: koncert lwowskiego Zespołu Leon Voci, występy zespołów i grup śpiewaczych. A do tego jarmark rękodzielniczy i gastronomiczny, prezentacje kół łowieckich, Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Będą pokazy wozu strażackiego, punkt profilaktyki medycznej z Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, konkursy dla dzieci z nagrodami, wata cukrowa, popkorn, a także mnóstwo niespodzianek, których organizatorzy nie chcą zdradzać.

– To będzie bardzo radosne wydarzenie z akcentem wiosennym. Będzie można kupić palmę a także koszyczek już z myślą o Świętach Wielkanocnych. Będą pyszne ciasta, potrawy  z dziczyzny, swojskie pierogi. Cudowna atmosfera i wspaniałe koncerty – do udziału w wydarzeniu zachęca Dorota Stępień-Zając. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this