Znajdź nas na

PO GODZINACH

Z Wilna do Ostrowca Św.! Już dziś „startują” Ostrowieckie Kaziuki!

Tradycja Wileńskich Kaziuków sięga czterech stuleci i jest nawiązaniem do przeszłości Litwy. To wizytówka sztuki ludowej, której nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku. Ostrowiec Św. także ma swoje Kaziuki, które w tym roku zorganizowane zostaną po raz drugi. A rozpoczną się już dzisiaj (sobota, 7 marca) o godzinie 17.30 od występu Piotra Buchalskiego na fletni pana.

Zdjęcie ilustracyjne/ fot. Łukasz Grudniewski

Kaziuki to jedno z barwniejszych wydarzeń kulturalnych w Wilnie, będących także pożegnaniem z zimą. To właśnie w Wilnie znajduje się Sanktuarium Świętego Kazimierza Królewicza i właśnie tam szukać należy genezy Kaziuków.

– To jest wielki jarmark, na który ściągają ludzie z całej Europy. Trwa kilka dni. Jest to także wielki jarmark rękodzielniczy, połączony z występami artystów, degustacją potraw. Jako parafia pod wezwaniem  Świętego Kazimierza Królewicza zaadoptowaliśmy ten jarmark na nasze lokalne warunki, oczywiście w dużo mniejszej skali – przypomina Dorota Stępień-Zająć, członek Komitetu Organizacyjnego przy parafii Świętego Kazimierza Królewicza. 

Na fletni pana zagra Piotr Buchalski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Przypomina, że w ubiegłym roku odbyły się występy ludowe, koncert na fletni pana, prezentacje potraw i wyrobów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.  Pojawiły się też koła łowieckie z degustacją potraw z dziczyzny. Głównym punktem programu jest uroczysta Msza Święta. 

– Ostrowieckie Kaziuki organizujemy już drugi raz. Postanowiliśmy przenieść tradycję z Wilna i dostosować ją do naszych warunków. W ubiegłym roku cieszyły się ogromną popularnością, choć trwał tylko jeden dzień. Odwiedzający go mieszkańcy najwięcej uwagi poświęcali na wyroby rękodzielnicze: stroiki wielkanocne, palmy, koszyczki, serwetki – wylicza Dorota Stępień-Zając. 

Uroczystości rozpoczną się dzisiaj (w sobotę, 7 marca)od niezwykłego koncerty na fletni pana, który usłyszeć będzie można już o godzinie 17.30 w wykonaniu Piotra Buchalskiego. Na godzinę 18.00 zaplanowana została Msza Święta, a pół godziny później wykład profesora Stanisława Dąbka: „Panno Święta co w Ostrej świecisz Bramie. Muzyka Stanisława Moniuszki.”

Drugi dzień świętowania rozpocznie uroczysta Msza Święta odpustowa. Od godziny 13.00 odbywać się będą występy artystyczne: koncert lwowskiego Zespołu Leon Voci, występy zespołów i grup śpiewaczych. A do tego jarmark rękodzielniczy i gastronomiczny, prezentacje kół łowieckich, Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Będą pokazy wozu strażackiego, punkt profilaktyki medycznej z Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, konkursy dla dzieci z nagrodami, wata cukrowa, popkorn, a także mnóstwo niespodzianek, których organizatorzy nie chcą zdradzać.

– To będzie bardzo radosne wydarzenie z akcentem wiosennym. Będzie można kupić palmę a także koszyczek już z myślą o Świętach Wielkanocnych. Będą pyszne ciasta, potrawy  z dziczyzny, swojskie pierogi. Cudowna atmosfera i wspaniałe koncerty – do udziału w wydarzeniu zachęca Dorota Stępień-Zając. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Anna Buczkowska: Szkoła nie jest przystankiem. Jest drogą, która otwiera się na nowe horyzonty!

FAKTY

Wzrosła liczba pacjentów oczekujących na wynik testu! Czy trzecia fala pandemii dotarła także do powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Ekspert: po szczepionce AstryZeneki objawy niepożądane występują częściej po pierwszej dawce!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 269 nowych zakażeń, zmarły 3 osoby!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this