Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Zbiórka „na cztery łapy” po raz kolejny w „Staszicu”!

Już po raz trzeci uczniowie klasy humanistycznej II d wraz z wychowawcą klasy, polonistką Dorotą Mączką organizują zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów. W ubiegłym semestrze akcja młodych „humanistów” zakończyła się olbrzymim sukcesem.

Liceum Ogólnokształcące Nr 1 im. Stanisława Staszica

Grupa wolontariacka „Na cztery łapy” działa od lutego 2017 r.

– To była inicjatywa moich uczniów, a konkretnie mojej uczennicy Julii Malickiej. Pierwszy raz zorganizowaliśmy taką akcję w ubiegłym roku. Powstała wówczas taka grupa wolontariacka „Na cztery łapy”. Tworzą ją uczniowie mojej klasy, klasy „humanistycznej” – 2d. Pokazuje to jak wielkie serca ma dzisiejsza młodzież, która sama czuje, że trzeba pomagać tym, którzy o tę pomoc się nie upomną – mówi Dorota Mączka, polonistka z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica.

W ubiegłym roku udało się im zebrać naprawdę dużą ilość karmy dla zwierząt, która trafiła do Ostrowieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Animals”. Druga edycja akcji trwała od 1 listopada do 1 grudnia 2018 r. Łącznie udało się zebrać 283 kg karmy. Celem akcji było wsparcie podopiecznych „Animals”, a także zmobilizowanie młodzieży do bezinteresownej pomocy bezdomnym zwierzętom. Jednym z założeń zbiórki była chęć uwrażliwienia uczniów na sprawy społeczne i pokazanie, jak sami mogą wpłynąć na poprawę sytuacji lokalnych zwierząt.
Swoim działaniem dali przykład i zainspirowali do niesienia pomocy innych uczniów, którzy chętnie włączyli się do zbiórki.

Mottem przewodnim akcji były słowa: „Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”.

– W tamtym roku, w pierwszy semestrze roku szkolnego, a konkretnie w grudniu, zrobiliśmy drugą edycję tej akcji. Zaskoczyła nas ta ilość przyniesionej karmy. Obiecaliśmy sobie wtedy, że będziemy ją powtarzać cyklicznie, stąd taka akcja także w tym semestrze, która będzie trwała miesiąc – tłumaczy nauczycielka.

Podkreśla, że bardzo motywuje ją chęć do działania i pomagania, jaką widzi wśród swoich uczniów.

– Widzę, że młodzież chce działać. Chcą coś robić. Są szczęśliwi, gdy to wychodzi, gdy widać tego efekty. Piękne jest także to, że widzą potrzebę pomocy nie tylko ludziom, ale i zwierzętom – dodaje polonistka.

Grupę wolontariacką tworzą uczniowie klasy 2 d (J. Malicka, A. Ogłaza, A. Ćwik, N. Majcher, M. Majewska, J. Kargulewicz, J. Maj, N. Mroczek, N. Domańska, J. Świercz, J. Pater, N. Snop i J. Wesołowska) pod opieką polonistki i wychowawcy klasy – Doroty Mączki.


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this