Znajdź nas na

FAKTY

Budynek dworca PKP w Ostrowcu Św. przejdzie remont? Pojawiło się „światełko w tunelu”!

Czy zaniedbany budynek dworca PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim doczeka się remontu? O tym w jakim stanie się znajduje informowaliśmy wielokrotnie. Wiedzą o tym doskonale pasażerowie korzystający z transportu kolejowego. Teraz pojawiła się dla niego „iskierka nadziei”. Zabytkowy obiekt znalazł się bowiem na liście podstawowej Programu Inwestycji Dworcowych, który realizowany będzie w latach 2024-2030. Czy pozostanie tylko zapisem na liście czy wreszcie odzyska dawny blask?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O kolejnej edycji autorskiego projektu PKP S.A. – Programu Inwestycji Dworcowych, który będzie realizowany w latach 2024-2030 Spółka poinformowała w piątek (4 sierpnia) na konferencji prasowej w Grajewie, w której wzięli udział m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku PKP S.A. zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, a analizami objęto ponad 300 lokalizacji, dla których łączna szacowana wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 4,4 mld zł brutto. Na liście podstawowej znalazł się dworzec kolejowy w Ostrowcu Św. Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych obiektów ujętych w nowej edycji programu, to między innymi: wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że budynek dworca kolejowego z użytku wyłączony został w 2010 roku, m.in. po tym jak przewoźnik zrezygnował z prowadzenia kas biletowych. W minionych latach dworzec pełnił funkcje pasażerskie, typowe dla tego typu obiektów. Dla podróżnych dostępne były m.in. kasy biletowe, poczekalnia, przechowalnia bagażu czy restauracja.  Budynek znajduje się w ewidencji zabytków, jednak zamiast być wizytówką miasta, nie zachęca do jego odwiedzin. A szkoda, bo to właśnie na terenie ostrowieckiego dworca urodził się profesor Jan Samsonowicz, który jako młody geolog  odkrył niezwykłe kopalnie z epoki kamienia – dzisiejsze Krzemionki. Tutaj urodził się też Janusz Popławski, śpiewak operowy, operetkowy i filmowy.

Czy ostrowiecki dworzec doczeka się remontu, czy pozostanie tylko zapisem na liście podstawowej Programu Inwestycji Dworcowych? 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this