Znajdź nas na

FAKTY

Nowa jakość obsługi w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie!

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat gmina Kunów pozyskała 15 milionów złotych z budżetu państwa. Środki te pozwalają na realizację szeregu inwestycji, które ułatwiają i podnoszą komfort życia mieszkańców. Jednym z takich zadań było wybudowanie szybu windowego, łazienki dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także modernizacja parteru budynku w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie. W uroczystym przekazaniu do użytku inwestycji uczestniczyli m.in Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości, a także Jarosław Rusiecki, Senator RP z Prawa i Sprawiedliwości.

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat gmina Kunów pozyskała 15 milionów złotych z budżetu państwa. Środki te pozwalają na realizację szeregu inwestycji, które ułatwiają i podnoszą komfort życia mieszkańców. Jednym z takich zadań było wybudowanie szybu windowego, dostosowanie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także modernizacja parteru budynku w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie. W uroczystym przekazaniu do użytku inwestycji uczestniczyli m.in Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości, a także Jarosław Rusiecki, Senator RP z Prawa i Sprawiedliwość.

– Niezwykle się cieszę, że gmina Kunów to jeden z tych samorządów, które poszukują wsparcia w programach rządowych, dotyczących poprawy infrastruktury. To wczorajsze wydarzenie, modernizacja parteru budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie, pozyskanie prawie 500 000 zł na windę dla osób z niepełnosprawnościami, toaletę dla osób niepełnosprawnych, usprawnienie przyjęcia interesantów w biurze podawczym, ma służyć mieszkańcom korzystającym z urzędu – mówi Jarosław Rusiecki, Senator RP z PiS. 

Dodaje, że gmina Kunów na przestrzeni ostatnich ponad 12 miesięcy pozyskała z różnych programów rządowych prawie 15 milionów złotych.  

Nowe biuro podawcze
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– To programy z obszarów infrastruktury, pomocy społecznej, wsparcia osób starszych, ale i też z zakresu kultury. To świadczy o dobrej pracy samorządu i dobrej współpracy z rządowymi programami. Przez ostatnie dwa lata znajdujemy się w trudnej sytuacji pandemicznej, natomiast dochody gminy, pozyskiwane z podatku od osób prawnych i fizycznych są realizowane na poziomie, który działa bez uszczerbku. To właśnie te dodatkowe środki pozyskiwane przez gminę, pozwalają na realizację szeregu programów z zakresu infrastruktury, jak chociażby budowa kanalizacji, czy dróg. Samorząd Kunowa znajduje się także przed drugą edycją „Polskiego Ładu”, do którego przygotowuje wnioski – mówi Jarosław Rusiecki. 

Od lewej: Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm z PiS, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie oraz Jarosław Rusiecki, Senator RP z PiS
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Senator gratuluje także burmistrzowi podejmowanych i realizowanych działań, dobrych współpracowników i przypomina, że realizowane inwestycje, jak chociażby remont parteru budynku urzędu miasta, budowa szybu windowego, czy łazienki dla osób z niepełnosprawnościami, realizowane są przez firmy lokalne. Pieniądze zostają zatem „na miejscu”. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie wyjaśnia, że tylko w ostatnim roku dzięki środkom pozyskanym z budżetu państwa w gminie Kunów udało się wykonać 5 ważnych dla mieszkańców inwestycji, bez wkładu własnego gminy.

– Była to wspomniana już winda wraz zagospodarowanie parteru na biuro podawcze, z łazienką dla osób z niepełnosprawnościami, przebudowa ulicy Szkolnej w Janiku, gdzie projekt kilka lat temu wykonany został ze środków pochodzących z funduszu sołeckiego budowa oświetlenia ulicznego  w Chocimowie, remont drogi na Piotrów i drogi w Nietulisku Dużym. W sumie w ciągu tych blisko dwóch ostatnich lat pozyskaliśmy 15 000 000 zł środków rządowych. Takich środków przekazanych z rządu na rzecz samorządu w historii gminy Kunów nigdy wcześniej nie było. Budowanie dróg to ułatwienie i poprawienie jakości życia mieszkańców, tym samym poprawiło się także ich bezpieczeństwo.  Gdyby nie pomoc w postaci tych środków z budżetu państwa, zrobilibyśmy zdecydowanie mniej – podkreśla Lech Łodej. 

Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie i Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie podczas prac remontowych. Parter budynku zmienił się nie do poznania.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że budynek, w którym mieści się dziś Urząd Miasta i Gminy w Kunowie, to obiekt, w którym pierwotnie znajdować się miała szkoła. Stąd też łącznik prowadzący do dzisiejszej sali konferencyjnej, niegdyś mającej pełnić rolę sali gimnastycznej. Budynek wymaga termomodernizacji, zmiana wizerunku i estetyki tego miejsca rozpoczęła się od parteru, a także ułatwienia dostępności budynku dla osób z niepełnosprawnościami. 

Wczoraj (poniedziałek, 24 stycznia) obiekt uroczyście oddano do użytku. W wydarzeniu uczestniczył poseł Krzysztof Lipiec.

Parlamentarzyści mieli możliwość samodzielnego przetestowania windy
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Było mi bardzo miło słyszeć z ust posła Krzysztofa Lipca, że jesteśmy postrzegani, jako samorząd, który  podejmuje mądre decyzje, służące naszym mieszkańcom, że potrafimy dobrze zainwestować pozyskane środki. Wchodząc do urzędu spotykałem mieszkańców na klatce schodowej, którzy mieli duży problem z przemieszczaniem się po schodach. Obiecywałem że ta winda będzie. Spełniłem dane słowo. To duże udogodnienie dla osób  z problemami z poruszaniem się, jak i dla rodziców z dziećmi w wózkach. To także kolejny krok w zmianie wizerunku tego budynku. Wcześniej te wnętrza na parterze pamiętały jeszcze miniony system. Teraz jest to zupełnie inna jakość, na miarę XXI wieku – mówi Lech Łodej.

Koszt inwestycji to ok. 500 000 zł.  150 000 zł pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), pozostałe środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this