Znajdź nas na

FAKTY

Prokuratur zawnioskuje o przedłużenie aresztu dla Jarosława Górczyńskiego! Wskazuje na obawę matactwa procesowego!

– Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wskazując na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz realną obawę matactwa procesowego ze strony Jarosława G., podejrzanego m.in. o nakłanianie świadka do składania fałszywych zeznań, skieruje do sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania – poinformował nas dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że funkcjonariusze CBA po raz pierwszy zatrzymali Jarosława Górczyńskiego we wtorek, 14 marca w trakcie pełnienia obowiązków służbowych, gdy ten opuszczał jedną z miejskich spółek. Agenci CBA wspierani przez funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanego, urząd miasta oraz inne lokalizacje na terenie województwa świętokrzyskiego i zabezpieczyli dokumenty, a także nośniki danych elektronicznych, które mogą mieć znaczenie dowodowe.

Wniosek o tymczasowe aresztowanie Jarosława Górczyńskiego nie został uwzględniony, bo zdaniem Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach – choć istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego podejrzanemu czynu – materiał dowodowy przeciwko Jarosławowi Górzyńskiemu  jest kompletny. Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na decyzję sądu.  Sąd Okręgowy podzielił stanowisko Sądu I instancji, który wskazywał, że materiał dowodowy zabezpieczony przez prokuratora ma charakter kompletny i dlatego też nie ma potrzeby stosowania izolacyjnego środka zapobiegawczego.

Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało materiał wideo, stanowiący dowód w sprawie. 

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach z  uwagi na bezpośredni związek zarzutów korupcyjnych z pełnioną przez podejrzanego funkcją Prezydenta Miasta,  zastosował wobec Jarosława Górczyńskiego środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych.

W tle sprawy złota moneta

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego został ponownie zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego we wtorek, 22 maja.

– Podejrzanemu Jarosławowi G. prokurator przedstawił dodatkowo zarzuty nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań i zatajenia przez świadka sprzedaży podejrzanemu złotych i srebrnych monet o wartości 1,7 mln zł. – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Monety te zostały zabezpieczone w mieszkaniu podejrzanego w toku przeszukania przez funkcjonariuszy CBA w marcu br. Kolejne zarzuty dotyczą złożenia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych w latach 2021-2023 poprzez zatajenie faktu zakupu tych monet.

Tymczasowy areszt do 1 lipca

Sąd Okręgowy w Katowicach rozpoznając zażalenie obrońcy Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego na zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania utrzymał w mocy jego dalsze stosowanie do 1 lipca 2023 r. potwierdzając tym samym dotychczasowe ustalenia śledztwa i istnienie przesłanki procesowej w postaci dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów.  

Jednocześnie sąd odroczył sporządzenie uzasadnienia postanowienia na okres do 7 dni.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wskazując na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz realną obawę matactwa procesowego ze strony Jarosława G., podejrzanego m.in. o nakłanianie świadka do składania fałszywych zeznań, skieruje do sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania.

Do tematu wrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this