Znajdź nas na

FAKTY

Przedstawiamy sondażowe wyniki poparcia do Sejmu w Okręgu 33!

9 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości (50.4 procent poparcia), 3 mandaty dla Koalicji Obywatelskiej (19.9 procent poparcia), 2 dla Trzeciej Drogi (11.6 proc.) – tak przedstawiają się wyniki sondażowe do Sejmu RP w Okręgu 33, obejmującym województwo świętokrzyskie. Ile procent zdobyłyby pozostałe Komitety? O tym w naszym artykule.

Prognoza wyborcza do Sejmu RP. Źródło: OGB

Okręg nr 33 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje swoim obszarem województwo świętokrzyskie. Wybieranych jest w nim 16 posłów w systemie proporcjonalnym. 

Zgodnie z najnowszym i ostatnim przed ciszą wyborczą sondażem wyborczym Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 50.4 proc. poparcia, co przekłada się na 9 mandatów, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 19.9 proc. (3 mandaty) Trzecia Droga – 11.6 proc. (2 mandaty), Konfederacja – 8.8 proc. (1 mandat), Nowa Lewica – 7.3 proc. (1 mandat), Bezpartyjni  Samorządowcy – 1.3 proc. (0 mandatów), inne komitety  –  0.7 proc. ( mandatów).

Prognozy Ogólnopolskiej Grupy Badawczej (OGB) opierają się wyłącznie na sondażach przeprowadzonych metodą telefoniczną (CATI). Wynika to głównie z wiarygodności danych pochodzących z badań przeprowadzonych tą metodą. Na wyniki poszczególnych sondaży są nakładane wagi uzależnione od wcześniejszej poprawności wyniku firmy badawczej (im wyższa sprawdzalność wyników, tym wyższa waga). Rozkład poparcia dla partii politycznych w poszczególnych okręgach obliczany jest w oparciu o historyczne wyniki partii politycznych w tych regionach, a następnie jest korygowany przez sondaże realizowane przez OGB na poziomie lokalnym. Opublikowany dziś (piątek, 13 października) sondaż IBSP został zrealizowany na próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Sondażowe wyniki wyborów do Sejmu RP w Okręgu 33
Źródło: OGB

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this