Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W Bodzechowie pamiętają o bohaterach! Wyremontowali pomnik na cmentarzu w Szewnie!

Grób pięciu żołnierzy, poległych 7 września 1939 roku na polach Chmielowa, znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Szewnie dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy w Bodzechowie odzyskał dawny blask.

Źródło: Urząd Gminy w Bodzechowie

– Na zlecenie Urzędu Gminy w Bodzechowie, w lipcu wykonano remont zbiorowej mogiły żołnierzy polskich, obrońców mostu na Romanowie. 
Udało się nam pozyskać środki finansowe i wykonaliśmy remont tego pomnika. Zresztą nie jest to pierwszy raz, a na pewno też nie ostatni. Co roku wybieramy, mówiąc kolokwialnie, obiekt zapomniany, a bardzo dla nas ważny w sensie historycznym. Dokonujemy remontu, rozliczamy te otrzymane środki. Mam nadzieję, że w kolejnych latach też uda się nam takie fundusze pozyskać – tłumaczy Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów.

Grób pięciu żołnierzy poległych 7 września 1939 roku na polach Chmielowa znajduje się na cmentarzu parafialnym w Szewnie. 

Remont polegał na czyszczeniu wszystkich elementów nagrobka i bloczków ogrodzenia, wykonanych z piaskowca i impregnacji celem zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Wykonano impregnację oraz dwukrotnie pomalowano farbą antykorozyjną, odnowione litery na tablicy zostały pomalowane na kolor żółty.

Oczyszczona i zaimpregnowana została również powierzchnia z piaskowca wokół mogiły wraz z wypoziomowaniem i zafugowaniem płyt. 

W pielęgnowaniu pamięci o bohaterach warto brać przykład z gminy Bodzechów.

Źródło: Urząd Gminy w Bodzechowie

Przypomnijmy za Moniką Bryłą-Mazurkiewicz z Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. cmentarz grzebalny w Szewnie powstał u schyłku XVIII w. Zmarłych przestano chować na cmentarzu przykościelnym. Szewieńska nekropolia została założona w 1798 r., w związku z zarządzeniem wydanym przez Austriaków w 1795 r. zakazującym pochówków na cmentarzach.

Najstarszym obiektem, który pozwala datować czas jej powstania jest wysoki piękny kamienny krzyż, opleciony winną latoroślą. Stoi na cokole o przekroju prostokąta zwieńczonym gzymsem, na zachodniej płaszczyźnie opatrzonym datą „ANO / 1798”. Krzyż ten nie tylko pozwala ustalić rok założenia nekropolii, ale i określić jej najstarszą część, a ta znajdowała się niemal naprzeciwko kościoła.

W przeciągu ponad 200 lat istnienia szewieński cmentarz został kilka razy powiększony. Za czasów ks. I. Grynfelda cmentarz został powiększony i zyskał nowe ogrodzenie /miał ok. 4 morgi/. Na początku XX w. ponownie cmentarz zwiększył swą powierzchnię. Ks. T. Banaszkiewicz, proboszcz szewieński, nabył 3 morgi ziemi na poszerzenie nekropolii, a następnie rozpoczął jej obmurowywanie, które dokończył ks. Szatowski. W l. 30 XX w. cmentarz miał 6 mórg.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Krzysztof Ołownia: Troską każdego dyrektora powinna być chęć pozyskania fachowej kadry!

FAKTY

Tydzień prac Urzędu Marszałkowskiego w filmowym skrócie! Od dofinansowania na żłobki i kluby dziecięce, po galę Talentów Świętokrzyskich! [VIDEO]

FAKTY

Mauzoleum czy Spółdzielnia Mieszkaniowa! Sprawą zajęła się prokuratura!

FAKTY

Ponad milion złotych za 120 metrowy budynek dla rad osiedlowych!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this