Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W Bodzechowie pamiętają o bohaterach! Wyremontowali pomnik na cmentarzu w Szewnie!

Grób pięciu żołnierzy, poległych 7 września 1939 roku na polach Chmielowa, znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Szewnie dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy w Bodzechowie odzyskał dawny blask.

Źródło: Urząd Gminy w Bodzechowie

– Na zlecenie Urzędu Gminy w Bodzechowie, w lipcu wykonano remont zbiorowej mogiły żołnierzy polskich, obrońców mostu na Romanowie. 
Udało się nam pozyskać środki finansowe i wykonaliśmy remont tego pomnika. Zresztą nie jest to pierwszy raz, a na pewno też nie ostatni. Co roku wybieramy, mówiąc kolokwialnie, obiekt zapomniany, a bardzo dla nas ważny w sensie historycznym. Dokonujemy remontu, rozliczamy te otrzymane środki. Mam nadzieję, że w kolejnych latach też uda się nam takie fundusze pozyskać – tłumaczy Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów.

Grób pięciu żołnierzy poległych 7 września 1939 roku na polach Chmielowa znajduje się na cmentarzu parafialnym w Szewnie. 

Remont polegał na czyszczeniu wszystkich elementów nagrobka i bloczków ogrodzenia, wykonanych z piaskowca i impregnacji celem zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Wykonano impregnację oraz dwukrotnie pomalowano farbą antykorozyjną, odnowione litery na tablicy zostały pomalowane na kolor żółty.

Oczyszczona i zaimpregnowana została również powierzchnia z piaskowca wokół mogiły wraz z wypoziomowaniem i zafugowaniem płyt. 

W pielęgnowaniu pamięci o bohaterach warto brać przykład z gminy Bodzechów.

Źródło: Urząd Gminy w Bodzechowie

Przypomnijmy za Moniką Bryłą-Mazurkiewicz z Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. cmentarz grzebalny w Szewnie powstał u schyłku XVIII w. Zmarłych przestano chować na cmentarzu przykościelnym. Szewieńska nekropolia została założona w 1798 r., w związku z zarządzeniem wydanym przez Austriaków w 1795 r. zakazującym pochówków na cmentarzach.

Najstarszym obiektem, który pozwala datować czas jej powstania jest wysoki piękny kamienny krzyż, opleciony winną latoroślą. Stoi na cokole o przekroju prostokąta zwieńczonym gzymsem, na zachodniej płaszczyźnie opatrzonym datą „ANO / 1798”. Krzyż ten nie tylko pozwala ustalić rok założenia nekropolii, ale i określić jej najstarszą część, a ta znajdowała się niemal naprzeciwko kościoła.

W przeciągu ponad 200 lat istnienia szewieński cmentarz został kilka razy powiększony. Za czasów ks. I. Grynfelda cmentarz został powiększony i zyskał nowe ogrodzenie /miał ok. 4 morgi/. Na początku XX w. ponownie cmentarz zwiększył swą powierzchnię. Ks. T. Banaszkiewicz, proboszcz szewieński, nabył 3 morgi ziemi na poszerzenie nekropolii, a następnie rozpoczął jej obmurowywanie, które dokończył ks. Szatowski. W l. 30 XX w. cmentarz miał 6 mórg.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this