Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

A Ty, który zestaw wybierasz?

Wczoraj (23 grudnia) Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kielcach zainaugurowała kampanię „Wybierz swój zestaw”. Jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach. Artur Putowski, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Kielcach, Zbigniew Duda, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego ORD oraz nadkomisarz Kamil Tokarski, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach tłumaczyli jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych przez pieszych. Statystyki są zatrważające. Zbliżają się święta, zamiast znicza, wybierzmy odblaski!

fot. Świętokrzyska Policja

Na drogach województwa świętokrzyskiego zginęło już 69 pieszych. Podczas briefingu prasowego Artur Putowski przedstawił dane dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Podkreślił, że część z tych wypadków nie miałaby miejsca, gdyby kierujący zobaczył pieszego w odpowiednim momencie.

– Pomysł na akcję „urodził się” podczas rozmów z przedstawicielami Policji. Tytuł akcji: Wybierz swój zestaw ma uświadomić wszystkim pieszym, jakiego dokonają wyboru czy zrezygnują z odblasków i w przyszłości będą mogli stać się uczestnikami wypadku, czy zestaw, który pomoże nam uniknąć tego wypadku, czyli odblaski. Pojawią się też książeczki dedykowane dla dzieci ze szkół podstawowych promujące odblaski – zapewniał Zbigniew Duda.

fot. Świętokrzyska Policja

Dyrektor WORD podkreślił także, że pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierujących z odległości około 30 metrów, natomiast osobę wyposażoną w element odblaskowy można dostrzec już ze 150 metrów.

– Ilość wypadków z udziałem pieszych jest bardzo duża, a już w takiej porze roku, gdy mamy: deszcz, śnieg, mróz, gdy szybko robi się ciemno za oknem, jesteśmy naprawdę słabo widoczni, jeżeli idziemy poboczem drogi. Tak naprawdę to kierowca osobę ubraną na ciemno widzi dopiero z odległości 30 metrów. Patrząc na czas reakcji i drogę hamowania o wypadek nie trudno. W momencie, kiedy jesteśmy z jakimkolwiek rodzajem odblasku, jesteśmy widoczni z odległości 150 metrów. Kierowca widząc taką osobę jest w stanie zareagować wcześniej. Widać sporo ludzi ubranych na ciemno, często nieprzestrzegających przepisów. Jak wiemy poza terenem zabudowanym w momencie, gdy idziemy poboczem, powinniśmy mieć jakiś element odblaskowy. Za nieprzestrzeganie zasad są kary, ale to nie chodzi o karanie, chodzi o to, żeby zapobiegać tagediom. Żadna kara, żaden zestaw nie wróci nam zdrowia i życia – przypominał Zbigniew Duda i dodał, że zawsze ważniejsza jest prewencja, niż wypadki.

Nadkom. Kamil Tokarski, dodał że każda inicjatywa dążąca do poprawy bezpieczeństwa, minimalizowania zdarzeń drogowych jest niezwykle potrzebna. Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach przypomniał także o nadchodzących świętach apelując by pośpiech i nawałnica załatwianych spraw nie osłabiły naszej czujności nie tylko na drodze.

fot. Świętokrzyska Policja

Kampania „Wybierz swój zestaw” będzie realizowana wielotorowo. Z jednej strony, policjanci podczas kontroli drogowych będą przekazywać na ręce pieszych elementy odblaskowe zarówno w obszarze zabudowanym, jak również poza nim – gdzie istnieje ustawowy obowiązek ich noszenia. Kolejną odsłoną akcji są plakaty informujące, które umieściliśmy w budynkach użyteczności publicznej oraz w autobusach komunikacji miejskiej.

W ramach kampanii wydrukowane zostały specjalne broszury pod tytułem „Rymowanka zachęcanka”, które będą promowały i zachęcały najmłodszych uczestników ruchu drogowego do noszenia elementów odblaskowych. Broszury te zostały przekazane na ręce profilaktyków z całego województwa świętokrzyskiego, wykorzystywane będą podczas spotkań edukacyjnych.

– Podczas tej akcji będziemy rozdawać odblaski także w Ostrowu Św. Rozdając odblaski policjanci będą także rozmawiać z pieszymi – wyjaśnia Zbigniew Duda.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this