Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy to najwyższe w mieście stawki czynszu? Płacą za kredyt, mieszkań jednak wykupić nie będą mogli!

Kilka tygodni temu z prośbą o interwencję zwrócili się do nas mieszkańcy bloków przy ulicy Reja 14 i Reja 16 w Ostrowcu Św., znajdujących się w zasobach Ostrowieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Są bowiem oburzeni wysokością podwyżki stawki czynszu, o jakiej zostali poinformowani pismem z dnia 26 września 2019 roku, pod którym podpisała się Małgorzata Kostrzewa. Prezes Zarządu w odpowiedzi na nasze zapytanie tłumaczy, że podwyżki czynszu przy ulicy Reja 14 i 16 wynikają z kosztów eksploatacji i spłaty kredytów zaciągniętych na budowę tych bloków. Mieszkańcy widzą jednak pewną nieścisłość. W zawiadomieniu z 26 września dowiedzieli się bowiem, że „poziom nowych stawek opłat czynszowych jest podyktowany wyłącznie wzrostem kosztów niezależnych od spółki tj. wzrostem płacy minimalnej i wzrostem cen energii elektrycznej”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Według pisma, które dotarło do mieszkańców, stawka czynszu po zmianach od 1 stycznia 2020 roku wynosić będzie 10,50 zł/m kw., oznacza to wzrost o 25% . Podczas gdy dotychczasowy czynsz wynosił 8,38 zł/m kw. i obowiązywał od 1 czerwca 2019. Była to podwyżka z kwoty 7,68 zł/m kw. do 8,38 zł/m kw. czyli o około 10%.

– Od 1 stycznia 2017 notujemy zatrważający wzrost opłat czynszu, łącznie o 35%. To chyba najwyższa stawka czynszu ze wszystkich Spółdzielni w mieście. Jeśli w takim tempie będą utrzymane kolejne podwyżki to prosta droga do zrównania w tych dwóch blokach mieszkalnych cen wynajmu z cenami wolnorynkowymi – tłumaczą oburzeni mieszkańcy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W zawiadomieniu z dnia 26 września obecną podwyżkę OTBS uzasadnia w następujący sposób: „Poziom nowych stawek opłat czynszowych jest podyktowany wyłącznie wzrostem kosztów niezależnych od naszej spółki tj. wzrostem płacy minimalnej i wzrostem cen energii elektrycznej. Faktury za wodomierze i ciepłomierze zostaną skorygowane do „0”. „

– Wyjaśnienie dotyczące ostatniego cytowanego zdania – pismami z dnia 05 września 2017 oraz z dnia 11 czerwca 2018 OTBS obciążył nas kosztami wymiany wodomierzy i ciepłomierzy łącznie kwotą 642,68 rozłożoną na 5 lat. Na otarcie łez, po bogatej podwyżce czynszu pozostałe kwoty do zapłaty zostały nam umorzone. W naszej ocenie przedstawione uzasadnienie jest mało wiarygodne. Otóż płaca minimalna wzrasta od 1 stycznia 2020 ok. 10% a czynsz o 25%, o ile można to logicznie połączyć z dwoma blokami mieszkalnymi. Natomiast rachunki za energię elektryczną nie są uwzględniane w czynszu. Najemcy płacą rachunki indywidualnie do Zakładu Energetycznego. Z tego co nam wiadomo, ta podwyżka nie dotyczy innych zasobów mieszkaniowych OTBS. Nie dotyczy też innej spółki również ze 100% wkładem gminy, jaką jest ZUM i bloku nr 11 przy ul. Reja, wybudowanego w tym samym okresie 2001-2003, gdzie czynsz jest o wiele niższy. Nasuwa się w związku z tym pytanie: czy podwyżki płacy minimalnej i ewentualnego wzrostu płac dla pracowników administracyjnych OTBS – bo chyba tak należy rozumieć – chciałoby zrekompensować kosztem mieszkańców dwóch bloków przy ul. Reja? Czym zasłużyliśmy sobie na takie wyróżnienie – pytają mieszkańcy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mieszkańcy podkreślają także, że widać niejasność w argumentowaniu przez OTBS podwyżek, jak również ich statusu, jako najemców tych dwóch bloków.

– Otóż w 2017 roku,po podwyżce czynszu o 1 zł/m kw. było wystosowane szereg pytań w powyższych kwestiach, na które OTBS odpowiedziało pismem Znak D871/2017 z 7 kwietnia 2017 roku. W piśmie informują nas między innymi, że w 2016 roku Spółdzielnia dopłaciła do eksploatacji dwóch bloków 14 i 16 przy ul. Reja ok. 90 tys., co budzi zdziwienie, ponieważ bloki są stosunkowo nowe i nie wymagają poważnych napraw czy remontów. Nie są też dewastowane. Poinformowano nas także o wysokości pozostającego do spłaty kredytu, zaciągniętego na budowę tych bloków. W momencie podpisywania umów na wynajem w 2001 w bloku nr 14 OTBS informowało nas ustnie, iż kredyt zaciągnięty jest na 20 lat, czyli powinien być spłacony w 2021 roku. Tymczasem w piśmie dowiadujemy się, że: blok nr 14 – na 31.12.2016 czytamy, iż spłacono tylko ok. 392 tys. zł z kwoty podstawowej 1 410 tys. zł., co stanowi 28%, do spłaty pozostało 1 018 283 zł. Termin całkowitej spłaty – 2027r. Czyli należy rozumieć, że przez 15 lat spłacono tylko 35% kredytu, a przez pozostałe 11 lat mamy spłacić 65% kredytu. Blok nr 16 na 31 grudnia 2016 spłacono kwotę 952 427 z kwoty podstawowej 3 100 000 zł, i ma w miarę zachowane proporcje czasowe do wysokości spłaty kredytu, ale jest też dłuższy okres do 2038 roku. Poza tym zapewniano nas w 2001 roku, iż po spłacie kredytu będzie możliwość wykupu mieszkań. Tymczasem w piśmie z dnia 7 kwietnia 2017 r. dowiadujemy się, iż nie ma takiej możliwości prawnej i nikt nam nigdy tego nie obiecywał. Taka możliwość istnieje tylko u tych najemców, którzy partycypowali w kosztach budowy mieszkań. Ale, jak oświadcza Spółdzielnia w piśmie, takowych w blokach przy ul. Reja nie ma. Jedynym partycypantem w kosztach budowy tych lokali jest Gmina Ostrowiec Św. – tłumaczą zbulwersowani mieszkańcy.

Przypominają, że w 2001 roku, kiedy ubiegali się o mieszkanie nie było prawnej możliwości partycypacji w kosztach budowy, a OTBS im tego nie proponował. Pisemnie poinformowano ich natomiast o konieczności wpłaty kaucji w wysokości 10% wartości odtworzeniowej mieszkania.

– Na początku w pismach informacyjnych dotyczących opłat dla przejrzystości, kwota czynszu i kwota comiesięcznych spłat kredytu były w dwóch różnych pozycjach. Po krótkim czasie OTBS połączył w jedną pozycję zarówno czynsz jak i wysokość raty kredytu. Możliwość prawną partycypacji w kosztach budowy daje Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 roku art.33e ust 1 i 2, mówi o możliwości przeniesienia własności lokalu mieszkalnego przez TBS-y na rzecz osoby fizycznej, będącej jednocześnie najemcą lokalu mieszkalnego, o ile partycypowała w kosztach budowy lokalu. My z jednej strony jesteśmy wyłącznie najemcami bez perspektywy wykupu mieszkania, z drugiej strony w czynszu spłacamy zaciągnięty przez OTBS kredyt na budowę.

– Jest to sytuacja wysoce niesprawiedliwa dla nas, mieszkańców. Czy taka jest idea Ustawodawcy, dotycząca budownictwa społecznego? Odpowiedzi będziemy szukać w odniesieniu do Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – zapewniają mieszkańcy.

O to w jakiej sytuacji znajdują się mieszkańcy bloków przy Reja 14 i 16 zapytaliśmy w OTBS-ie. Niestety dobrych wiadomości nie mamy. Małgorzata Kostrzewa, Prezes Zarządu, która odpowiedziała nam na pismo, tłumaczy, że nie ma najemców, którzy mogliby wykupić mieszkania na własność, ponieważ nie partycypowali w kosztach budowy budynków przy ulicy Reja 14 i 16. Dodaje także, że aktualne umowy najmu obowiązują i OTBS nie zamierza zmieniać prowadzonej polityki mieszkaniowej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mieszkańcy obawiają się jednak, że według cytowanego przez Prezes Zarządu prawa, nie mają gwarancji, że pewnego dnia polityka OTBS-u może ulec zmianie, a oni skończą na przysłowiowym bruku. Bloki przy ulicy Reja 14 i 16 są bowiem własnością OTBS Sp. z o.o., a udziałowcem Spółki jest gmina Ostrowiec Św. W kosztach budowy w 30 procentach partycypował OTBS, natomiast w 70 procentach koszty budowy pokrył kredyt BGK w powiązaniu z Krajowym Funduszem Mieszkaniowym.

Małgorzata Kostrzewa tłumaczy także, że podwyżki czynszu przy ulicy Reja 14 i 16 wynikają z kosztów eksploatacji i spłaty kredytów zaciągniętych na budowę tych bloków. Aktualny czynsz został wyliczony na podstawie ponoszonych kosztów, zgodnie z art. 28 Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, określającym, że stawka czynszu za m2 ma pokrywać wszystkie koszty eksploatacji i remonty oraz spłatę zaciągniętego kredytu. Poprzednia stawka czynszu została wypowiedziana z uwagi nawzrost kosztów w głównej mierze spowodowany zakupem wodomierzy i ciepłomierzy.

Przypomnijmy, że wysokość kredytu zaciągniętego na budowę bloków to ul. Reja 14 – 1 491 000 zł, a Reja 16 – 3 140 000 zł. Okres spłaty kredytu to 35 lat. Według zapewnień prezes Zarządu kredyt jest spłacany na bieżąco nigdy nie wystąpiło przesunięcie. Zasady spłaty określone są przez BGK w „Regulaminie udzielania kredytów na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane wspierających budownictwo mieszkaniowe w ramach realizacji programów rządowych popierania budownictwa mieszkaniowego” oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 lipca 2000 r. Miesięczna wysokość kredytu w przeliczeniu na metr kwadratowy to 5,22 zł.

Analizując odpowiedz, którą otrzymaliśmy nasuwa się pytanie, które uzasadnienie podwyżki czynszu jest prawdziwe: czy to w piśmie skierowanym do mieszkańców, czy to, które otrzymaliśmy jako odpowiedź na nasze zapytanie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi G. trafił do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św.!

FAKTY

13 nowych zakażeń koronawirusem w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Czy mieszkańcy zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej Zakładów Porcelany Ćmielów o podwyżkach poinformowani zostali w prawidłowy sposób?

FAKTY

Kolejnych 21 komputerów w ramach projektu Zdalna Szkoła+ trafiło do gminy Kunów! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this