Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Joanna Suska: Nie chcę, aby mieszkańcy musieli wybierać między zakupem chleba, a wykupieniem recepty!

Program refundacji leków, to w gminie Ćmielów strzał w dziesiątkę. Niepełnosprawni, długotrwale lub przewlekle chorzy, a także mieszkańcy w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać z dofinansowania. W tym roku na ten cel przeznaczonych zostało 30 000 zł. – Mieszkańcy czekali na kontynuację tego programu, pierwsze wnioski już do na spłynęły – mówi Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie. Finansowane będą leki recepturowe, w wyjątkowych przypadkach finansowany jest też zakup suplementacji np. w przypadku chemioterapii czy radioterapii.

Joanna Suska. burmistrz Ćmielowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Program refundacji leków, z którego chętnie korzystają mieszkańcy gminy Ćmielów, to pomysł Joanny Suski, burmistrza Ćmielowa. 

– Wprowadziłam go, gdy tylko zostałam burmistrzem, czyli w roku 2019.  Wcześniej robiłam takie rozeznanie i dotarłam do informacji, że taki program realizowany jest w gminie Wojnicz w województwie małopolskim. Na terenie naszego powiatu taka forma wsparcia nie funkcjonowała.  Rok 2019, to był pilotażowy rok tego programu, ale pokazał nam, że jest to właściwy kierunek, przede wszystkim jeśli chodzi o zdrowie naszych mieszkańców. Za chwilę pojawiła się pandemia koronawirusa. Zrobiliśmy wszystko, aby choć w ten sposób odciążyć domowe budżety – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

W 2019 roku na program refundacji leków przeznaczono 18 000 zł, w tym roku jest to kwota 30 000 zł. Maksymalna wartość dofinansowania dla osoby lub rodziny na rok to 500 zł.  Program przeznaczony jest dla mieszkańców gminy Ćmielów, których dochody są niewielkie, a którzy borykają się z problemami zdrowotnymi. 

– Sama znam taki przypadek z życia wzięty, kiedy osoba zamiast wykupić leki, schowała receptę i przypłaciła to życiem. Takich sytuacji chcemy uniknąć i takim sytuacjom staramy się zaradzić. Program zmniejszając wydatki na leki pozwala zagospodarować te środki finansowe na inne domowe cele, ale przede wszystkim zabezpiecza daną osobę  w możliwość wykupienia lekarstw, które często ratują życie. Nie chcę, aby mieszkańcy musieli wybierać między zakupem chleba, a wykupieniem recepty – mówi Joanna Suska. 

Dodaje, że kryterium dochodowe pozwala na skorzystanie z tego programu większej ilości osób. W przypadku osoby samotnie gospodarującej jest to 2328 złotych, a w przypadku rodziny 1800 zł. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu osoby lub rodziny z miesiąca poprzedzającego datę złożenia wniosku oraz: kserokopie recept wystawionych na nazwisko osoby lub osób uprawnionych, obejmujących leki na fakturze, oryginał faktury/faktur na zakup lekarstw (dane osoby kupującej lub uprawnionego

członka rodziny, na rzecz której nastąpiła realizacja recepty, nazwę leku, jego cenę i ogólną kwotę do zapłaty). W przypadku osób niepełnosprawnych – kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności (dzieci) z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub orzeczenie o niezdolności do pracy

z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (do pierwszego wniosku), w przypadku osób długotrwale i ciężko chorych – zaświadczenie lekarskie potwierdzające przewlekłą chorobę i konieczność leczenia farmakologicznego, które winno być wydane w danym roku, z okresem ważności do końca 2022 r. 

– Myślę, że ten program wpisze się już na stałe w funkcjonowanie gminy Ćmielów, a także Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie. Te  30 000 zł to dla budżetu dużo i zarazem niedużo, jeśli na szali postawimy ludzkie życie. Co ważne kosztów tych  nie generujemy z własnego budżetu. Korzystamy z dofinansowania w ramach programu „Posiłek w domu i szkole”. Występujemy o zwiększone dofinansowanie do 80, a nie 60 proc. Jak dotychczas Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach jest nam przychylny – podsumowuje burmistrz.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this