Znajdź nas na

FAKTY

Kolejny milion złotych trafi do gminy Ćmielów! Tym razem na renowację zabytków!

Nigdy w historii Ćmielowa do gminy nie trafiało tak dużo środków na różnego rodzaju inwestycje. Tym razem milion złotych pozyskany w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pomoże w renowacji drewnianego kościółka w Rudzie Kościelnej (500 000 zł), budowę tarasu widokowego w Podgrodziu ( 380 000 zł) i remoncie Pomnika Bojowników o Wolność (98 000 zł) na ćmielowskim Rynku. – To unikatowe obiekty na terenie naszej gminy. Cieszę się, że środki, które pozyskaliśmy na ich renowację pozwolą na zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. Idąc w przyszłość, pamiętajmy o naszej przeszłości – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Wnętrze zabytkowego kościółka w Rudzie Kościelnej. Jedno z malowideł. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kolejne środki zewnętrzne trafiły do gminy Ćmielów. Tym razem pozyskany milion złotych pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

– Cieszę się, że znaleźliśmy się w gronie gmin, które otrzymały dotacje. To dobrze, że pojawił się program, który nakierowany jest na odbudowę zabytków. Przypomnę, że to gminy mogły aplikować o środki na obiekty wpisane do rejestru zabytków. Perełką w naszej gminie jest m.in. kościół pod wezwaniem Zaślubin Najświętszej Marii Panny w Rudzie Kościelnej. Od lat parafia zmagała się z trudnościami w pozyskaniu środków na remont. To obiekt charakteryzujący się przepiękną architekturą, w jego wnętrzu znajdują się wspaniałe malowidła, a do tego na miejsce bytowania wybrał go sobie chroniony gatunek nietoperza – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

11 listopada 2020 r. Pomnik Bojowników o Niepodległość w Ćmielowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że drewniany kościółek w Rudzie Kościelnej jest niezwykłym obiektem, który zachował się od XVIII wieku w praktycznie niezmienionej formie. Jego historię opisał ksiądz Aleksander Bastrzykowski w Monografii Historycznej Parafii Ruda Kościelna nad Kamienną. 

– Procedury złożenia wniosku o pozyskanie dofinansowania w imieniu parafii złożył ksiądz proboszcz Grzegorz Bogusz. To on prowadził uzgodnienia z konserwatorem zabytków. W tym roku na jego miejsce przybył ksiądz Paweł Sobania, który będzie realizował to przedsięwzięcie. Parafianie podjęli się zebrania 2 procent środków na wkład własny do dofinansowania. To kwota 10 000 zł. Widać ich determinację, co pokazuje jak ważnym zadaniem jest dla nich ratowanie tego kościółka przed zniszczeniem. Wykonany zostanie remont wewnątrz świątyni – tłumaczy Joanna Suska. 

Ruiny zamku w Podgrodziu
fot. Marzena Gołębiowska.naOSTRO.info

Drugie zadanie to budowa tarasu widokowego wraz ze schodami w Podgrodziu, w miejscu, w którym znajdują się ruiny strażnicy rycerskiej, która najprawdopodobniej nigdy nie została ukończona. Zamek wzniesiono na planie nieregularnego wieloboku, był zbudowany z kamienia łamanego. Od strony południowej i wschodniej otaczała go fosa. Wartość dofinansowania w tym przypadku wynosi 380 000 zł. To inwestycja, o którą zabiegał Jacek Bryła, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie z Klubu Radnych Joanny Suski „Radni dla ludzi”. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Pan radny doskonale rozumiał, że nie sztuką jest sięganie po środki z budżetu gminy, żeby to zadanie zrealizować, ale zaufał mi i poczekał na dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Początkowo chcieliśmy je wykonać z funduszu sołeckiego. Okazało się jednak, że kwota na realizację tej inwestycji przerasta możliwości funduszu. Warto było poczekać na  Rządowy Programy Odbudowy Zabytków. Wykonanie tego tarasu na pewno przyczyni się do turystycznego rozwoju naszej miejscowości. Powstanie taras, z którego podziwiać będzie można panoramę naszej gminy. Kto wie, czy w przyszłości nie będą się tam  odbywać tak popularne dziś śluby w plenerze. Jeśli tylko goście tam wejdą, mogę zapewnić, że na pewno i ja tam dotrę – mówi burmistrz. Dodaje, że miejsce będzie odpowiednio oświetlone, a prace odbywać się będą zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.  

Remontu doczeka się również znajdujący się w  centralnym punkcie Ćmielowa – Pomnik Bojowników o Wolność. W tym wypadku wartość rządowego dofinansowania wyniosła  98 000 zł.

– Ratowanie tego pomnika przed dalszą degradacją wpisze się w rewitalizację ćmielowskiego Rynku. To miejsce pamięci o naszych przodkach, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. To właśnie przy pomniku spotykamy się przy okazji świąt narodowych, czy uroczystości patriotycznych. Tu składamy kwiaty i znicze pamięci o naszych lokalnych bohaterach – wyjaśnia Joanna Suska.

Wnętrze kościoła w Rudzie Kościelnej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że gmina składała również wniosek o dofinansowanie części prac na zamku w Ćmielowie. Opiewał on na ponad 3 miliony złotych. Nie uzyskał jednak pozytywnej akceptacji.   

– Nigdy w przeszłości nie było takich środków na renowację i ratowanie zabytków. Tych zabytków mamy bardzo wiele na terenie naszej gminy, ale część nie jest wpisana do rejestru zabytków, co utrudnia pozyskiwanie na nie środków. Rządowy program odbudowy Zabytków to program dużych możliwości przy minimalnym wkładzie własnym. Nie udałoby się jednak, gdyby nie moje wielokrotne rozmowy z panią poseł Agatą Wojtyszek o problemach gminy Ćmielów, tym razem w aspekcie ochrony zabytków. Za tę współpracę, za wysłuchanie naszych potrzeb i głos wsparcia bardzo dziękuję. Gdy pani poseł zobaczyła kościół w Rudzie Kościelnej sama zauważyła, że to perełka na naszej ziemi. Dzięki jej wsparciu pozyskaliśmy środki,  które pozwolą idąc w przyszłość, pamiętać o przeszłości – podsumowuje burmistrz.

Przetargi na realizację inwestycji ogłoszone zostaną już wkrótce. 

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP i Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this