Znajdź nas na

FAKTY

Lech Łodej: Nie zwalniamy tempa, a wręcz przyspieszamy! Rok 2021 w gminie Kunów minął pod znakiem szeregu inwestycji!

Przebudowa stacji wodociągowej w Biechowie wraz z awaryjnym odwiertem, budowa windy oraz łazienki dla osób niepełnosprawnych w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie, utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołach Biskupich, zaprojektowano dokumentację projektową dla zadania: budowa budynków mieszkalnych zwiększających mieszkaniowy zasób gminny w Nietulisku Dużym, czy wyczekiwana od lat przebudowa ulicy Szkolnej w Janiku – to tylko niektóre inwestycje, jakie zrealizowane zostały w ubiegłym roku w gminie Kunów. – Mijający rok był bardzo dobrym rokiem dla gminy Kunów, a tym samym dla jej mieszkańców. Dla nas, urzędników również. Mamy ogromną satysfakcję, że udało się zrealizować tak dużo inwestycji w tak trudnym czasie. Jako gmina nie zwalniamy tempa, a wręcz je przyspieszamy. Wszystko z myślą o mieszkańcach i ich komforcie życia – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pomimo że rok 2021 upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa, a ceny materiałów budowlanych „poszybowały” w górę, w gminie Kunów nie zwolniono tempa. Jak podkreśla Lech Łodej, burmisrz miasta i gminy w Kunowie, mijający rok obfitował w inwestycje w różnych częściach gminy. Jedne  infrastruktury (przebudowa dróg, budowa kanalizacji, wodociągów), inne, jak utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołach Biskupich, czy remont domu przy ulicy Ogrodowej w Kunowie i przekształcenie go w mieszkania socjalne – polityki społecznej. Nie udałoby się, gdyby nie wsparcie, pochodzące z budżetu państwa w postaci różnego rodzaju programów, wspierający inwestycje samorządowe.   

– Takich inwestycji, bardzo ważnych z perspektywy gminy, było kilka. Jedną z nich było zabezpieczenie mieszkańców południowej części gminy Kunów (Biechowa, Małego Jodła, Chocimowa, Prawęcina i Bukowia) w dodatkowe ujęcie wody w Biechowie. Ta inwestycja była od wielu lat oczekiwana, a to, że była potrzebna, nie ulega wątpliwości. Wystarczy sięgnąć do historii. W 2005 roku na Święta Wielkanocne pojawiła się awarię wodociągu. Mieszkańcy nie mieli wody przez dwa dni. Była dowożona beczkowozami. Drugiego ujęcia wody wówczas nie było. Zrobiliśmy wszystko, aby ta smutna historia sprzed lat się nie powtórzyła – mówi Lech Łodej.

Mieszkańcy południowej części gminy Kunów mają awaryjne ujęcie wody
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Koszt inwestycji to 481 692 zł. W realizacji zadania pomogły środki z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (241 793 zł), brakującą kwotę dołożyła gmina Kunów. 

Ważną inwestycją było wykonanie ulicy Szkolnej w Janiku, na której przebudowę, a tym samym zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa przejazdu,  jak podkreślali mieszkańcy, czekali od wielu lat. 

– Janik, to druga miejscowości pod względem liczby mieszkańców w gminie Kunów. Zyskała piękną, bezpieczną drogę w centralnym miejscu. To chyba najładniejsza ulica w tym sołectwie. Miejsce wyjątkowe. Przy ulicy Szkolnej mamy kościół, Zespół Szkolno-Przedszkolny, remizę, park janicki z infrastrukturą,  a także minisiłownię. Na bezpieczeństwie naszych mieszkańców nigdy nie będziemy oszczędzać – wylicza burmistrz. 

Przyznaje, że droga nie była w dobrym stanie, wymagała bieżących remontów. Udało się dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju dróg, z którego gmina pozyskała 2 107 702 zł i  i Funduszowi Inwestycji Lokalnych w kwocie 1560 757 zł . Powstał ciąg pieszo-rowerowy, zatoczki autobusowe i bezpieczne przejścia dla pieszych. Rodzice nie muszą już martwić się o bezpieczeństwo swoich dzieci w drodze do szkoły. Z nowo wyremontowanej drogi korzystają także miłośnicy wycieczek rowerowych.

Fragment przebudowanej ulicy Szkolnej w Janiku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Lech Łodej podkreśla, że bardzo ważną inwestycją, zrealizowaną w 2021 roku, była droga do Piotrowa. Droga była w tak kiepskim stanie, że nie chciał nią jeździć prywatny przewoźnik, problem mieli też rolnicy, dojeżdżający do pól. 

– To była bardzo mocno zniszczona droga, mieszkańcy upominali się o nią od wielu lat, zwłaszcza, że niektóre z podróży kończyły się remontem zawieszenia ich aut. Droga jest jedną z częściej uczęszczanych. Z jednej strony stanowi bowiem łącznik pomiędzy gminami: Kunów i Waśniów, z drugiej prowadzi do Małego Jodła przez tzw, „Działki Nosowskie”.  Bardzo się cieszę, że udało się ją wykonać – wspomina Lech Łodej.

Remont 400 metrowego odcinka kosztował blisko 430 000 zł.  150  000 zł pochodziło z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (FOGR), pozostałą część z Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

– W innej części naszej gminy, w Nietulisku Dużym mieszkańcy także czekali na remont drogi. Tam udało się wykonać 300 metrów asfaltu i choć jednym może wydawać się, że to niewiele, wystarczy zapytać mieszkańców, czy cieszą się z tej inwestycji. Wreszcie nie muszą brodzić w błocie, a do domów docierają w komfortowych warunkach. Dla mieszkańców tej części gminy była to droga strategiczna, od lat prosili o jej wykonanie. Poruszają się nią dzieci, osoby niepełnosprawne, rodziny z dziećmi w wózkach. Droga zakwalifikowała się do tzw. powodziówek, niestety ze względu na pandemię, nie otrzymaliśmy dofinansowania – tłumaczy burmistrz.

Droga w Nietulisku Dużym
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z pomocą przyszedł jednak Fundusz Ochrony Gruntów Ornych (85 000 zł dofinansowania). Koszt inwestycji to 260 000 zł. Brakująca kwota pochodziła z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

„Drugie życie” otrzymał budynek po byłej szkole podstawowej w Dołach Biskupich, w którym mieści się aktualnie Środowiskowy Dom Samopomocy. To inwestycja wyczekiwana przez wielu mieszkańców gminy, zwłaszcza tych, posiadających w swoich domach osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki tego typu placówce ich najbliżsi będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a oni sami będą mogli „złapać chwilę oddechu”. 

– Na terenie naszej gminy funkcjonuje już Dzienny Dom Senior +. Osoby, które z niego korzystają są bardzo zadowolone i zżyte, stanowią jedną wielką  rodzinę. Myślę, że podobnie będzie w przypadku Środowiskowego Domu Samopomocy. Dlatego warto kontynuować tę politykę prospołeczną. Zapewniam, że nie jest to koniec naszych działań z myślą i w trosce o osoby niepełnosprawne i starsze. Oczekujemy na wydanie pozwolenia na budowę domu pomocy społecznej w budynku po byłej szkole w Miłkowskiej Karczmie. Obiekt pomieści docelowo ok. 70 osób. Chcemy tam zaaranżować kaplicę i pomieszczenie dla Koła Gospodyń Wiejskich. Prace nad projektem trwały ponad rok, gdy otrzymamy pozwolenie na budowę,  poczynimy starania o dofinansowanie – deklaruje burmistrz.

W Dołach Biskupich powstał Środowiskowy Dom Samopomocy
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTO.info

Całkowita wartość inwestycji to 1 768 731,04 zł w tym min.: wyposażenie 326 400,98 zł, roboty budowlane 1 400 642,56 zł.  Symboliczny czek o wartości  1 786 583 zł na modernizację placówki, prosto z Warszawy, przywiozła w ubiegłym roku Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, która gościła w Dołach Biskupich.

Przebudowany został także budynek przy ulicy Ogrodowej w Kunowie, który dziś służy pięcioosobowej rodzinie. Burmistrz przypomina, że gmina Kunów systematycznie realizuje założenia polityki socjalnej. W 2019 roku do użytku oddane zostały trzy mieszkania w Kolonii Inwalidzkiej, które jak podkreśla, sprawdziły się. Mieszkanie socjalne przy Ogrodowej 20 jest kolejnym takim obiektem w gminie Kunów. Swoje miejsce na ziemi znalazła w nim pięcioosobowa rodzina: rodzice Edyta i Łukasz Kaczmarscy, a także ich dzieci: Kacper, Zuzia i Kamila. Całkowity koszt inwestycji  to 88 457,73 zł, finansowany z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez BGK w wysokości 66 404,97 zł.  

–  Takie działania mają sens. Są bowiem takie potrzeby,  a my „idziemy” w kierunku ich zaspokajania. Mieszkanie przy Ogrodowej jest piękne, w wysokim standardzie. Jesteśmy wdzięczni Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który przyznał nam pieniądze na realizację tej inwestycji. Nie zatrzymujemy się jednak w dążeniu do celu. Przed nami są kolejne wyzwania. Zaprojektowaliśmy 18 mieszkań w Nietulisku Dużym. W sumie powstanie 9 domków socjalnych w strefie zabytkowej. Gdy ta inwestycja zostanie ukończona, można będzie powiedzieć, że potrzeby mieszkańców, w zakresie mieszkań socjalnych zostały zaspokojone w 100-procentach – wyjaśnia Lech Łodej.

Pięcioosobowa rodzina zyskała nowe mieszkanie socjalne
fot. Łukasz Grudniewski.naOSTRO.info

Inwestycja jest coraz bliżej realizacji.  Gmina uzyskała także pozwolenie na ich budowę. 

– Osiedle domków niewątpliwie ożywi też lokalną gospodarkę. Mieszkańcy będą korzystać z lokalnych sklepów, czy zakładów usługowych. Jesteśmy od tego, żeby pomagać – podkreśla burmistrz. 

Gdy uda się już zapewnić pilne potrzeby mieszkaniowe, gmina wesprze także rodziny repatriantów. Jeden z domków socjalnych przeznaczony zostanie dla dwóch takich rodzin. Rozmowy są bardzo zaawansowane. Pomysłem zainteresował się także Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, a także Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu. 

Teren, na którym w przyszłości powstanie osiedle domków, objęty jest planem rewitalizacji, dzięki czemu gmina będzie mogła pozyskać o 5 proc. większe dofinansowanie. W przypadku inwestycji w Nietulisku Dużym jej koszt to ok. 2,5 mln zł. Gmina ma jednak pomysł na pozyskania środków z Banku Gospodarki Krajowej.

W Nietulisku Dużym powstanie osiedle 9 domów socjalnych. Zamieszka w nich 18 rodzin. Być może także dwie rodziny repatriantów.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W 2021 roku Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Antoniego Hedy Szarego przy ulicy Fabrycznej w Kunowie wzbogaciła się o nową stołówkę i wyposażenie kuchenne. Na modernizacji kuchni i jadalni zyskali  także uczniowie ze szkoły z Wymysłowa. Codzienny catering zastąpiła zdrowa żywność, przygotowana i przywieziona z kunowskiej szkoły.

 – Zdrowie zaczyna się na talerzu. W 2020 roku  modernizacji stołówki i kuchni doczekał się Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janiku. Cieszymy się, bo to kolejna inwestycja w dzieci, a jak wiadomo, to najlepsza ze wszystkich możliwych inwestycji. Gdy tylko pojawiła się szansa na otrzymanie dofinansowania,  skorzystaliśmy z niej.  Przez wiele lat nie było tu takiego generalnego remontu. Bardzo ważne jest też to, że mogliśmy zakupić kotły i urządzenia, w których możemy bezpiecznie i zgodnie ze wszystkimi wymogami inspekcji sanitarnej,  przewozić posiłki do szkoły w Wymysłowie, gdzie dzieci będą mogły  jeść pełnowartościowe i zdrowe posiłki. Nie zastąpi ich żaden catering. To są pewne posiłki. Co to znaczy? To, że są wartościowe, smaczne, ciepłe. Z cateringiem bywało różnie. To jest spełnienie moich marzeń, aby wszystkie placówki szkolne prowadzone przez gminę były zabezpieczone w ten sposób – mówi burmistrz. Gmina skorzystała z 80 000 zł dofinansowania w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”, z własnych środków dołożyła 20 000 zł.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dzięki kolejnej, ubiegłorocznej inwestycji gmina Kunów zaoszczędzi blisko 300 000 zł roczni na odprowadzaniu ścieków. Mowa o  budowie nowej kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Boksycka – Rudka. Środki, jakie pozostaną w budżecie gminy będzie można przeznaczyć na inne cele.

Wybudowanie sieci kanalizacyjnej, która pozwoliłaby na zawrócenie ścieków z Ostrowca Świętokrzyskiego, nie było proste. Procedura trwała ponad dwa lata.  

– Wybudowaliśmy dwa odcinki sieci. Jeden w miejscowości „Boksycka – Rudka”. Musieliśmy wykonać przewiert pod torami. Jeden z odcinków przebiegał bowiem przez teren zamknięty PKP, drugi z odcinków przebiegał przy wymiennikowni w Wymysłowie. Musieliśmy także  uzyskać  pozwolenie na budowę od Wojewody Świętokrzyskiego. Przed nami skanalizowanie  Dołów Biskupich, Udzicowa, dokończenie kanalizacja w Janiku. Na kanalizację czekają  też ulica Sosnowa, Wiatraczna, Polna, Prosta w Janiku czy Kolonia Inwalidzka – przypomina Lech Łodej. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Boksycka – Rudka kosztowała 600 000 zł. 

Gmina systematycznie wymienia także oświetlenie na nowoczesne i energooszczędne lampy led-owe. Zrealizowano zadanie pn.: Budowa oświetlenia ulicznego na terenie Boksycki. Położono 512 m przewodu, 13 słupów z oprawami led i szafą sterowania oświetleniem. Całkowity koszt inwestycji 92.021,27 zł. Zrealizowano także budowę oświetlenia ulicznego w Chocimowie.  Położno 390 m przewodu, 10 słupów z oprawami led. Całkowity koszt inwestycji to 95 000,00 zł w tym roboty budowlane 91 000,00 zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło kwocie 91.000,00 zł.

Przy ulicy, przy której pojawiło się nowoczesne oświetlenie w Chocimowie znajduje się 9 gospodarstw. 

– Wcześniej droga była niebezpieczna. Teraz jest nowocześnie i zdecydowanie bezpieczniej. Zmieniła się także estetyka tego miejsca –  mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie i dodaje, że gmina systematycznie wymienia oświetlenie na nowe, ledowe, doświetlające te miejsca w gminie, w których wcześniej go brakowało. 

Gmina wykonała także szereg różnego rodzaju inwestycji jak budowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w miejscowości Boksycka, sieci wodociągowej o długości 189,00 mb, sieci kanalizacyjnej o długości 169,00 mb. Całkowity koszt inwestycji to 224 700,00 zł. Wykonano budowę wodociągu Kolonia Miłkowska – Kurzacze w Miłkowskiej Karczmie. Całkowity koszt zadanie to 189 300,00 zł. Wykonano przyłącze kanalizacji sanitarnej w Dołach Biskupich o długości 20 mb, ze studnią betonową. Koszt całkowity 22 300,00 zł. Zaprojektowano dokumentację techniczną dla zadania pn.: „Budowa sieci wodociągowej  w Kolonii Inwalidzkiej tzw. Smug”.  Koszt  zadania to 17 000,00 zł. Zaprojektowano dokumentację techniczną dla zadania pn.: „Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Modrzewiowej w Wymysłowie” (koszt inwestycji 13.000,00 zł). Zaprojektowano dokumentację techniczną dla zadania pn.: „Budowa sieci wodociągowej do Leśniczówki Jeleniec” (koszt 18 000,00 zł). Zaprojektowano dokumentację techniczną dla zadania pn.: „Budowa wodociągu w ul. Partyzantów w Kunowie” (koszt 15.000,00 zł).

Nowe oświetlenie uliczne w Chocimowie. Na zdjęciu Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zaprojektowano dokumentacje techniczną remontów czterech dróg gminnych pn.: remont drogi dojazdowej w msc. Małe Jodło (pomiędzy powiatówkami); remont drogi wewnętrznej na ul. Słowackiego w Kunowie; remont drogi dojazdowej do Kotarszyna w miejscowości Małe Jodło; remont drogi gminnej nr 336036T w miejscowości  Bukowie (Czerwonka). Całkowity koszt wykonanych dokumentów technicznych wyniósł 25 000,00 zł. Zaprojektowano również dokumentacje techniczną zadania pn.: „Przebudowa dachu  i termomodernizacja budynku remizy OSP w Nietulisku Dużym”. Koszt inwestycji to 16.000,00 zł.

W trakcie jest także budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Janik – Kunów. Uzyskano dofinansowanie w ramach Osi 4 „Dziedzictwo naturalne i kulturowe”. Działania 4.3 „Gospodarka wodno – ściekowa” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Całkowita wartość zadania wynosi 7 729 707,90 zł,   z tego dofinansowanie to: 4.629.300,26 zł. Zadanie jest w trakcie realizacji. W ramach prac planuje się budowę około 12,265 km kanalizacji grawitacyjnej, około 2,660 km kanalizacji tłocznej, 6 przepompowni, oraz około 250 sztuk przyłączy. 

Na terenie gminy doposażono także place zabaw i siłownie plenerowe.

Tuż przed nowym rokiem w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie uruchomiona została winda. To ułatwienie, na które od lat czekali mieszkańcy gminy i petenci tutejszego urzędu. Jak podkreśla burmistrz, gmina Kunów stara się systematycznie likwidować bariery architektoniczne, a także ułatwiać życie osobom z niepełnosprawnościami, problemami w poruszaniu się, czy osobom starszym.

– Mamy już stosowne pozwolenia na użytkowanie windy. Od 30 grudnia 2021 roku mieszkańcy i petenci, którzy przychodzą na naszego urzędu mogą z tej windy korzystać. To jest wielkie udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością, a także dla osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się po schodach. Na parterze zaaranżowaliśmy także pomieszczenie, w którym znajdzie się biuro podawcze. Pracujący tam urzędnicy będą pomagać naszym interesantom, odbierać od nich dokumenty, służyć radą – mówi Lech Łodej.

Na parterze budynku powstała także łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji to ok. 500 000 zł.  150 000 zł pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), pozostałe środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Działamy na zasadzie koła młyńskiego, gdy już raz wejdzie w ruch, ciężko je zatrzymać. I to dobrze, bo nas stać na te wszystkie przedsięwzięcia, które realizujemy. Jako gmina bogacimy się, generując oszczędności z oświetlenia ulicznego, z wykonania fotowoltaiki, czy w przyszłości z  zawrócenia ścieków. Zyskują mieszkańcy. Bycie samorządowcem to misja i wraz z radnymi chcę tę  misję godnie wypełnić – podsumowuje Lech Łodej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this