Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy Piasków Brzóstowskich pojadą nowym asfaltem! Skończyły się dziury i kałuże po deszczu!

– Ta droga była naszym totalnym utrapieniem, zwłaszcza po opadach deszczu – podkreślali zgodnie mieszkańcy Piasków Brzóstowskich w gminie Ćmielów, którzy obecni byli na wczorajszym (2 czerwca), oficjalnym oddaniu do użytku, 420-metrowego odcinka drogi. Od wielu lat musieli bowiem zmagać się z dziurami i nierównościami. Komfort życia udało się podnieść dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych, które w przypadku tej drogi powiatowej, wyniosło aż 50 procent wartości inwestycji, a dokładnie – 83 tysiące złotych. Spory wkład w inwestycję włożyła także sama gmina Ćmielów, bo aż 62 tysiące złotych, przy 20 tysiącach nakładów Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego i Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów fot. Łukasz Grudniewski.naOSTRO.info

Mieszkańcy Piasków Brzóstowskich doczekali się nowej nawierzchni drogi, będącej głównym traktem komunikacyjnym, biegnącym przez tę miejscowość w gminie Ćmielów. 

– Ta droga była naszym totalnym utrapieniem, zwłaszcza po deszczu,  przy stojących kałużach. Przez to nie można było przejść suchą stopą i kończyło się na tym, że przejeżdżające auta nas po prostu oblewały wodą. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Liczyliśmy na to, że odcinek drogi będzie zrobiony do samego końca, w całości. Udało się wykonać tylko 420 metrów, ale liczymy, że  w jakimś innym terminie uda się zakończyć tę inwestycję w całości – mówi Jadwiga Jasion, która od ponad 30 lat mieszka w Piaskach Brzóstowskich.  

A inna meszkanka, Natalia Gomułka, dodaje, że przeszkadzała nie tylko stojąca woda, ale także dziurawy asfalt.

–  Były wyłamy w asfalcie, to było niebezpieczne nie tylko dla dzieciaczków, które jeździły sobie na rowerach, ale także dla osób starszych i samochodów. Droga nie jest dość szeroka i gdy samochody musiały się wymijać  zjeżdżały na pobocze, a tam często dochodziło do ich uszkodzeń. Teraz droga jest równiutka, można spacerować, a dzieci jeżdżą na rowerach czy rolkach – wyjaśnia  Natalia Gomułka. 

fot. Łukasz Grudniewski./ naOSTRO.info

Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów podkreślała, że inwestycja w Piaskach Brzóstowskich była długo wyczekiwana przez wszystkich mieszkańców,  a także kierowców, poruszających się tym  głównym traktem  komunikacyjnym w tej miejscowość. 

– Rozumiejąc potrzeby mieszkańców, naszej lokalnej społeczności, bo droga, choć jest drogą powiatową służy naszym mieszkańcom  wspólnie z powiatem, z radnymi rady miejskiej, na czele z panią przewodniczącą  Krystyną Zdonek, podjęliśmy wspólnie decyzję o  dofinansowaniu tego zadania. Rozumiejąc tę trudną sytuację powiatu, chcemy również wspierać, chcemy współpracować, chcemy podawać rękę społeczeństwu i samorządowi z racji tego, że najważniejsi są dla nas ludzie. Dziś mamy moment kulminacyjny, możemy powiedzieć, że udało się wykonać kolejne zadanie przy dużym współudziale środków finansowych, bo przeszło 62 tysiące złotych, pochodzących z budżetu gminy, która też nie jest aż tak zasobną gminą – mówiła Joanna Suska, dodając, że robi wszystko, aby wraz z radnymi sprostać oczekiwaniom mieszkańców.

–  Społeczeństwo nas rozliczy za 3,5 roku z tego co dla niego zrobiliśmy.A my mamy słowo – dodała burmistrz miasta i gminy Ćmielów.  Przypomniała także o kolejnej inwestycji powiatowej na ulicy Skała. To kolejny remontowany  odcinek, tym razem dłuższy i zarazem kolejne wyzwanie finansowe dla budżetu gminy Ćmielów, bo aż 188 tysięcy złotych  dofinansowania pochodzić będzie właśnie  z budżetu gminy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wyremontowany odcinek drogi mierzy 422 metrów długości. Wykonawcą był  DUKT Zakład Robót Drogowych z Kielc. 

– W ramach tego remontu została wykonana warstwa ścieralna, czyli ta ostateczna warstwa, po której się poruszamy. Została również wykonana warstwa wiążąca, która wzmacnia całą konstrukcję, a także warstwa wyrównawcza. W ramach robót wykonaliśmy także nawiązanie istniejących zjazdów z kostki brukowej do niwelety tej drogi – tłumaczył Tomasz Mroczek Naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. 

Wartość całego zadania to 166 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych wynosi 83 tysiące złotych, co stanowi 50 procent. Wkład własny został podzielony między dwa samorządy: powiat ostrowiecki i gminę Ćmielów: ze strony gminy wynosi – 62 tysiące, ze strony powiatu – 20 tysięcy. 

Tomasz Mroczek Naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. 
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To jest jedno z zadań, jakie realizujemy na terenie gminy Ćmielów. Za chwilę wykonawca będzie kontynuował roboty na ulicy Skała w Ćmielowie. Kolejne z zadań, które chcielibyśmy zrealizować na terenie gminy Ćmielów to jest przebudowa drogi powiatowej, starodroża drogi wojewódzkiej, zadanie to znajduje się na liście rezerwowej. Liczymy na to, że  w miesiącu lipcu lub sierpniu to zadanie będzie mogło wejść na listę zadań podstawowych i będzie mogło być realizowane – dodała Tomasz Mroczek. 

Przewidywany okres realizacji  to lata 2020-2021. Opracowywana jest dokumentacja projektowa. Będzie gotowa do końca lipca. Wartość kosztorysowa inwestycji  to ok 3 mln zł. Dofinansowanie z FDŚ-u  w tym wypadku wyniesie 60 procent.    

Gminę Ćmielów czekają też remonty w ramach tzw. powodziówek. Jak podkreślał Tomasz Mroczek  w ramach powodziówek zadania wykazane na liście priorytetowej w styczniu tego roku to droga powiatowa łącząca obwodnice ze starodrożem drogi wojeódzkiej –  ulica Jastkowska,  a także 1560 metrów drogi w złym stanie technicznym Jelenia Góra – Boria, w kierunku Słupi Nadbrzeżnej.

Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jest to bardzo dobry przykład współpracy między samorządami,  a konkretnie między samorządem powiatowym, a samorządem miasta i gminy Ćmielów.  Ja wielokrotnie mówiłam, że razem można więcej – mówiła Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego. 

Podkreśliła także, że starostwo inwestycje drogowe prowadzi na terenie całego powiatu ostrowieckiego.  

– Bardzo się cieszę, że teraz jesteśmy w Ćmielowie, bo akurat z Funduszu Dróg Samorządowych bodajże Ćmielów miał dwie drogi. Bo tak celem podsumowania w 2019 roku same nakłady na gminę Ćmielów, na drogi powiatowe to było ponad 4,5 miliona – mówiła starosta. Dodała także, że powiat dobrze zaczął rok 2019, a także  dobrze kontynuujemy rok 2020.

fot. Łukasz Grudniewski./ naOSTRO.info

–  Na ręce pani burmistrz chciałam i pani burmistrz, i radzie gminy Ćmielów serdecznie podziękować  za to duże wsparcie finansowe i zadeklarować, że zawsze będziemy korzystać z takich środków,  z takiej pomocy. Drogi powiatowe są bardzo zaniedbane, ale także infrastruktura przy tych drogach  powiatowych, a prowadzimy tę akcję na terenie wszystkich gmin, nie ma jakby lepszych, nie ma jakby gorszych. Bo tutaj parę lat trzeba żeby te drogi doszły do dobrego użytku – podsumowała starosta.

O to, aby droga w Piaskach Brzóstowskich zyskała nową nawierzchnię zabiegali także: Ewelina Cieślikowska, radna z gminy Ćmielów, Piotr Paszyński, sołtys Piasków Brzóstowskich i Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this