Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Nowy rok szkolny w rygorze sanitarnym! Sprawdziliśmy jakie zasady będą obowiązywać w szkołach!

Pierwszy dzwonek zabrzmi w szkołach już we wtorek, 1 września. Rodzice, których dzieci po długiej przerwie zasiądą znów w szkolnych ławkach mają wiele wątpliwości. Liczba zakażeń w Polsce nie maleje i jest większa niż w momencie, gdy w marcu rząd zadecydował o zamknięciu placówek. Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. uspokaja jednak: – Mając na uwadze fakt, że aktualna sytuacja epidemiologiczna w powiecie ostrowieckim jest stabilna rodzice i opiekunowie prawni, zachowując uczucie społecznego spokoju, mogą posłać dzieci do szkoły pamiętając o tym, że na bezpieczeństwo w szkole i klasie mamy wpływ my wszyscy jako społeczność szkolna (uczniowie, personel placówki) bądź ich domownicy czy znajomi.

Zdjęcie ilustracyjne

W szkołach będą obowiązywać zasady zgodne z wewnętrznymi procedurami bezpieczeństwa w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i procedurami postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u ucznia i pracownika szkoły opracowanymi przez dyrektorów placówek zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

27 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. w związku ze szczególną sytuacją, którą stanowi zbliżające się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w stanie epidemii, odbyły się spotkania z dyrektorami szkół oraz organami prowadzącymi: spotkanie w formie stacjonarnej w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św., wideokonferencja z Urzędem Miasta w Ostrowcu Św.

– Podczas spotkań omówiono kwestie przeciwepidemiczne oraz związane z organizacją nauki w szkołach:  sytuację epidemiologiczną na nadzorowanym terenie, warianty funkcjonowania placówek od 1 września 2020 r., czynności, kroki podejmowane przez PPIS w Ostrowcu Św. w celu wydania opinii o przejściu szkoły z trybu nauczania stacjonarnego na tryb nauczania hybrydowego/ zdalnego, tryb postępowania w przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia koronawirusem ucznia, pracownika placówki oświatowej bądź jego domownika, system komunikacji pomiędzy PPIS, a dyrektorami szkół zapewniający drożną, szybką ścieżkę łączności poprzez dedykowany obu stronom numer kontaktowy, obowiązujące zasady i „Wytyczne GIS, MZ i MEN MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. – wyjaśnia Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. 

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Dodaje, że w trakcie spotkania Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. odniósł się do pytań i wątpliwości słuchaczy dotyczących organizacji procesu nauczania, jak i zasad przeciwepidemicznych i m.in. poddał pod rozwagę możliwość noszenia przez uczniów maseczek w przestrzeniach wspólnych placówek. 

W szkołach będą obowiązywać zasady zgodne z wewnętrznymi procedurami bezpieczeństwa w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i procedurami postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u ucznia i pracownika szkoły opracowanymi przez Dyrektorów placówek zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Wioletta Adamczyk-Nowak zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w regionie, prowadząc czynności o charakterze prewencyjnym i podejmując działania mające na celu przerwanie lokalnych transmisji wirusa.  

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

– Mając na uwadze fakt, że aktualna sytuacja epidemiologiczna w powiecie ostrowieckim jest stabilna rodzice i opiekunowie prawni zachowując uczucie społecznego spokoju mogą posłać dzieci do szkoły pamiętając o tym, że  na bezpieczeństwo w szkole i klasie mamy wpływ my wszyscy jako społeczność szkolna (uczniowie, personel placówki) bądź ich domownicy czy znajomi. W związku z powyższym z pełną świadomością i samodyscypliną powinniśmy stosować się do obowiązujących wytycznych sanitarnych dedykowanych dla poszczególnych obszarów (zielonego, żółtego i czerwonego), a zwłaszcza pamiętać o dezynfekcji rąk i zachowaniu dystansu społecznego – przypomina Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. 

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia wirusem SARS-Cov-2 w szkole będzie zgodna ze schematem zawartym w prezentacji dostępnej na stronach MEN pod linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2 

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this