Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Prawie 100 tys. zł może trafić na ostrowiecki SOR!

Od 1 lipca zwiększyły się wyceny na SOR-ach czyli Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i na Izbach Przyjęć, wzrosła tzw. stawka bazowa. Na zmianach zyskać powinien także ostrowiecki Zespół Opieki Zdrowotnej. O ile większa będzie to kwota zależeć będzie od samego szpitala.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zarówno w przypadku Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, jak i Izb Przyjęć jest to wzrost o 10 procent tzw. stawki bazowej. To ile pieniędzy dany szpital dostanie na SOR w dużej mierze zależy od samej lecznicy.

– Jest to związane z tym, że wysokość tego ryczałtu określa bardzo skomplikowany algorytm, który oprócz tej stawki bazowej, zawiera takie dane, jak liczbę przyjętych pacjentów, rodzaj udzielonych świadczeń, rodzaj badań, postawioną diagnostykę. Im więcej pacjentów i bardziej skomplikowane badania, to w tym algorytmie wychodzi wyższa stawka bazowa. W przypadku SOR-ów i Izb Przyjęć wzrasta ona o 10 procent. Ale jeśli chodzi o SOR-y to jest jeszcze dodatkowo określone, że jest to wzrost z 4110 zł do 4521 zł – tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak przyznaje, w Świętokrzyskim Oddziale Wojewódzkim NFZ przeprowadzono symulację, ile mniej więcej wzrośnie ta stawka każdemu szpitalowi.

– Wychodzi nam, że w skali województwa to jest prawie milion złotych na SOR-y, bo dokładnie 949 440 zł i 263 120 zł na Izby Przyjęć. I teraz jeżeli chodzi o Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim to tu jest symulowane prawie 100 tysięcy (99 360 zł). Chociaż tak jak wcześniej powiedziałam dużo zależy od samego szpitala – wyjaśnia rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dodatkowe środki przyznane zostały decyzją Ministerstwa Zdrowia. W ciągu ostatnich 4 lat wydatki NFZ na oddziały ratunkowe wzrosły o ponad 53 proc.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Rządowe promesy trafiły do samorządów lokalnych! Prezydent Ostrowca Św. pominięty przy rozdaniu grantów!

FAKTY

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rezerwat Krzemionki! Mówił m.in. o Funduszu Inwestycji Samorządowych!

FAKTY

Mieszkali w niej Sascy i Lirszowie! Jeden z piękniejszych budynków Ostrowca Św. idzie pod młotek!

FAKTY

Jaką tajemnicę skrywa pomnik z Witulina?

PO GODZINACH

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this