Znajdź nas na

FAKTY

Prawie 100 tys. zł może trafić na ostrowiecki SOR!

Od 1 lipca zwiększyły się wyceny na SOR-ach czyli Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i na Izbach Przyjęć, wzrosła tzw. stawka bazowa. Na zmianach zyskać powinien także ostrowiecki Zespół Opieki Zdrowotnej. O ile większa będzie to kwota zależeć będzie od samego szpitala.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zarówno w przypadku Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, jak i Izb Przyjęć jest to wzrost o 10 procent tzw. stawki bazowej. To ile pieniędzy dany szpital dostanie na SOR w dużej mierze zależy od samej lecznicy.

– Jest to związane z tym, że wysokość tego ryczałtu określa bardzo skomplikowany algorytm, który oprócz tej stawki bazowej, zawiera takie dane, jak liczbę przyjętych pacjentów, rodzaj udzielonych świadczeń, rodzaj badań, postawioną diagnostykę. Im więcej pacjentów i bardziej skomplikowane badania, to w tym algorytmie wychodzi wyższa stawka bazowa. W przypadku SOR-ów i Izb Przyjęć wzrasta ona o 10 procent. Ale jeśli chodzi o SOR-y to jest jeszcze dodatkowo określone, że jest to wzrost z 4110 zł do 4521 zł – tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak przyznaje, w Świętokrzyskim Oddziale Wojewódzkim NFZ przeprowadzono symulację, ile mniej więcej wzrośnie ta stawka każdemu szpitalowi.

– Wychodzi nam, że w skali województwa to jest prawie milion złotych na SOR-y, bo dokładnie 949 440 zł i 263 120 zł na Izby Przyjęć. I teraz jeżeli chodzi o Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim to tu jest symulowane prawie 100 tysięcy (99 360 zł). Chociaż tak jak wcześniej powiedziałam dużo zależy od samego szpitala – wyjaśnia rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dodatkowe środki przyznane zostały decyzją Ministerstwa Zdrowia. W ciągu ostatnich 4 lat wydatki NFZ na oddziały ratunkowe wzrosły o ponad 53 proc.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało nam rację! Jak zachowa się ostrowiecki urząd miasta?

FAKTY

Coraz więcej pytań wokół projektu rewitalizacji Bałtowa!

FAKTY

Wizyta dyplomatów, środki na oddziały położnicze i dofinansowanie unijne – tydzień prac Urzędu Marszałkowskiego w filmowym skrócie!

FAKTY

Czy dyrektor ostrowieckiego szpitala manipuluje faktami?

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this