Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Umowa na pierwszy etap kanalizacji w Okole – podpisana!

Blisko 4 miliony złotych trafi do gminy Bałtów na budowę sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami, pompowniami ścieków i ich zasilaniem energetycznym w Okole. To pierwszy etap inwestycji, która do niedawna stała pod znakiem zapytania. Nie udałoby się, gdyby nie wsparcie i zrozumienie ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, który przedłużył termin wykonania inwestycji do 2023 roku. – Nasza gmina się rozwija. To inwestycja długo wyczekiwana i niezwykle ważna dla mieszkańców Okołu, którzy tak naprawdę od lat się jej domagali. Pozwoli im to na życie w warunkach godnych XXI-wieku – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Pierwsze prace powinni rozpocząć się pod koniec 2021 roku.

Źródło: WFOŚiGW w Kielcach

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców sołectwa Okół. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przedłużył termin wykonania budowy sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami, pompowniami ścieków i ich zasilaniem energetycznym w Okole do 30 września 2023 roku. Umowa na realizację zadania podpisana została 18 sierpnia. Do gminy Bałtów wpłynie 3 860 659 zł. 

– Gdy zadanie to wypadło nam z Wieloletniej Prognozy Finansowej ze względu na nieprawidłowości wykazane przez Regionalną Izbę Obrachunkową, zarówno radny Jerzy Dunal, jak i Zdzisław Mierzejewski,  zwrócili się do mnie, abym poczynił wszelkie starania, aby kanalizacja została wykonana. Szukałem wszelkich możliwości, żeby środki na wykonanie tego ważnego dla mieszkańców zadania nie przeszły nam obok nosa. Udało się. Wojewódzki Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przedłużył nam termin na realizację tego zadania do 2023 roku – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Kanalizacja w Okole to niezwykle ważny projekt, bo sołectwo charakteryzuje się zwartą zabudową. Małe podwórka, ciężkie dojazdy dla samochodów, które wywożą nieczystości, a do tego sąsiedztwo rzeki Kamiennej. Koszty przyłączy są kosztami kwalifikowanymi, mieszkańcy nie będą musieli wydać na nie nawet złotówki. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Źródło: WFOŚiGW w Kielcach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił kolejny nabór na wykonanie m.in  kanalizacji w miejscowościach w gminach, znajdujących się poza aglomeracją miejską pojawiła się możliwość wydłużenia poprzedniego okresu realizacji, który kończył się w 2021 roku. 

– Drugiej takiej szansy nie będzie, ponieważ środki z projektów unijnych, według informacji, jakie posiadam, mogłyby pojawić się dopiero w 2025 roku – dodaje wójt. 

Zadanie wpisane zostało także do Wieloletniej Prognozy Finansowej podczas nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Bałtów, jaka miała miejsce 14 sierpnia.  

– Wprowadzamy ponownie zadanie inwestycyjne pod nazwą kanalizacja miejscowości Okół etap pierwszy. W poprzednim okresie po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej ze względu na wyłączenia w zadłużeniu, jakie zostały zastosowane po wyemitowaniu obligacji i zbyciu obligacji przez gminę zadanie to wypadło nam z WPF. Przypomnę, że te wyłączenia były zastosowane przez mojego poprzednika w październiku 2018 roku. Po zakwestionowaniu tych wyłączeń RIO nakazało nam usunąć niektóre z inwestycji, ponieważ 3 600 000 zł było niewłaściwie zapisane po stronie zadłużenia, co poprawiało nam sztucznie wskaźniki, ale po tej zmianie spowodowało, że kanalizację musieliśmy usunąć, ponieważ kanalizacja wykonywana jest z pożyczki w połowie umarzalnej, ale do wskaźników liczy się cała kwota – wyjaśniał podczas sesji Hubert Żądło.   

Inwestycja rozpocznie się pod koniec  2021 rok i potrwa  do 2023 roku. 

– Jest taka możliwość, że pożyczkę będziemy mogli spłacić w trakcie realizacji inwestycji, pod warunkiem, że jako gmina będziemy mieć na to środki – dodał wójt. 

Za projektem uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Bałtów na lata 2020-2036, do której to wpisana została kanalizacja w Okole, głosowało 13 radnych, wstrzymało się dwóch: Ireneusz Grabski i   Piotr Śmigiel. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this