Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W Okole powstanie Klub Seniora!

Na terenie gminy Bałtów utworzony zostanie Klub Seniora. Swoją siedzibę będzie miał w Domu Ludowym w Okole. Na modernizację i dostosowanie budynku gmina Bałtów pozyskała 175 000 zł (85 proc. kosztów zadania) z Programu Senior Plus. – Środki te sprawią, że seniorzy z naszej gminy będą mieli miejsce do wspólnych spotkań, do integracji, wspólnego przebywania – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Od lewej: poseł Andrzej Kryj, Anna Krupka - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dobre wiadomości dla seniorów z gminy Bałtów przywieźli wczoraj (piątek, 18 marca) Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a także  Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości.  

– Rozstrzygnięty został rządowy program Senior Plus. Program, który realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Bardzo dziękuję mojej koleżance z ław poselskich, pani minister Marlenie Maląg,  za przekazanie na utworzenie domów i klubów seniora w województwie świętokrzyskim ponad 1 600 000 zł. Te środki posłużą na miejsca spotkań i aktywizacji seniorów. Mam nadzieję, że dzięki tym miejscom  nasi seniorzy będą mogli się samorealizować, aktywnie spędzać czas, co ma niebagatelne znaczenie dla ich długiej sprawności, aby jak najdłużej żyli sprawni i aby ta jakość życia była jak najlepsza. Inwestujemy w naszych świętokrzyskich seniorów  – mówiła Anna Krupka. 

Dzięki 175 000 zł dotacji (85 proc. kosztów zadania) doposażony zostanie Dom Ludowy w Okole. Aby zrealizować inwestycję gmina będzie musiała dopłacić zaledwie 44 000 zł z własnego budżetu. Wymieniona zostanie stolarka okienna, przeprowadzone zostaną prace modernizacyjne, powstanie zaplecze kuchenne i sanitariaty. Wyposażona zostanie również sala do rehabilitacji. Po przygotowaniu budynku do użytku gmina składać będzie kolejny wniosek na bieżąco działalność Klubu.  

Anna Krupka i Hubert Żądło fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Środki które pozyskaliśmy pomogą w utworzeniu miejsca spotkań, integracji i wspólnego przebywania dla seniorów.  Do tej pory tego nie było i takiego miejsca brakowało – wyjaśniał Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, dziękując za wsparcie Annie Krupce i Andrzejowi Kryjowi.

– Pomimo niełatwej sytuacji migracyjnej, pomimo różnych „złośliwości” ze strony Unii Europejskiej i związanych z tym obciążeń budżetowych, to państwo tak gospodarują środkami publicznymi, ze cały czas mamy do nich dostęp przez co możemy służyć, jako samorządowcy naszym mieszkańcom. Serdecznie za to dziękuję – podkreślał Hubert Żądło. 

Andrzej Kryj dodał, że dobra współpraca parlamentarzystów z samorządowcami przynosi dobre efekty. 

– Polityka senioralna, którą realizuje rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego, którą realizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na którego czele stoi pani minister Marlena Maląg, ma wielowymiarowy charakter. Dziś informujemy o tym, co województwo świętokrzyskie  zyskuje dzięki programowi skierowanemu do gmin, które chcą utworzyć Dzienny Dom Senior+ lub kluby seniora, albo potrzebują wsparcia, aby kontynuować działalność. W sumie w województwie świętokrzyskim  tych zadań, realizowanych przez samorządy będzie kilkadziesiąt – wyjaśniał poseł.

Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreślał, że dla seniorów najważniejsze jest to, żeby mogli się spotykać, żeby czuli się potrzebni. Przypomniał, że gmina Bałtów systematycznie pozyskuje środki z budżetu państwa. Wyjaśnił także, że na terenie powiatu ostrowieckiego wsparcie otrzymają również seniorzy z gminy Kunów, Waśniów i Ćmielów.

– N5e są to ostatnie, tak dobre wiadomości dla gminy Bałtów, bo z tego co wiem, to pan wójt składa kolejne różnego rodzaju wnioski, choćby te do Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Myślę, że będziemy mieli takie chwilę, że pan będzie miał radość i satysfakcję, że te środki płyną, a my, że możemy pana działania wspierać  – podsumował poseł.

Od 2023 roku seniorzy będą mogli już uczęszczać do klubu. Wsparciem objętych będzie 20 osób. 


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this