Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

NFZ: Placówki mogą się zgłaszać do wykonywania szczepień przeciw grypie!

Do Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mogą się już zgłaszać placówki medyczne i apteki, które chcą szczepić przeciwko grypie. Wnioski można składać elektronicznie do 30 września 2022 r. Za podanie szczepionki zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia (za każde podanie 21,83 zł). Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby powyżej 75 r. życia i kobiety w ciąży.

Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Pixabay

Placówki medyczne i apteki ogólnodostępne muszą spełnić jednak określone warunki jak: personel, który może kwalifikować i wykonać szczepienie, posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, gdzie szczepienie będzie miało miejsce.

Niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest też dostęp do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia, ponieważ informacja o zaszczepieniu pacjenta jest odnotowywana w elektronicznej Karcie Szczepień i widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta.

Osobom uprawnioną do kwalifikacji osoby dorosłej (ukończone lat osiemnaście) do szczepienia przeciw grypie jest lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. 

Do dokonania kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie w przypadku dzieci i młodzieży do lat 18 uprawniony jest wyłącznie  lekarz.

W punkcie szczepień powinny się znajdować między innymi wyodrębnione stanowiska: punkt badań, stanowisko szczepień, poczekalnia/ miejsce do oczekiwania dla osób przed i po szczepieniu oraz odpowiednie wyposażenie.

Szczegółowy opis warunków na stronie NFZ:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/szczepienia-przeciwko-grypie-ruszyly-nabory,8253.html

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby powyżej 75 r. życia i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60 roku życia. Dla pozostałych preparat (szczegóły w załączniku nr 2) jest pełnopłatny.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this