Znajdź nas na

FAKTY

O wycinkę oznakowanych drzew w Parku Saletyńskim zapytaliśmy w ostrowieckim urzędzie miasta!

Od pewnego czasu na adres mailowy naszej redakcji otrzymujemy zdjęcia oznakowanych drzew znajdujących się na terenie Parku Saletyńskiego w Ostrowcu Św. Nasi czytelnicy obawiają się się, że kolejne „zielone płuca” znikną z krajobrazu Ostrowca Świętokrzyskiego. O to czy i ile drzew planowanych jest do wycięcia, a także czy w ich miejsce posadzone zostaną nowe zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Czytelnik

Od dłuższego czasu niepokój naszych czytelników wzbudzają oznakowane na pomarańczowo , bądź to krzyżykami, bądź numerami drzewa w Parku Saletyńskim w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tym bardziej, że jak podkreślają, zbliża się wiosna, a z nią sezon lęgowy wielu ptaków.

– Ostatnio jest taka moda na wycinanie. Niedługo nasze miasto zmieni się w wielki betonowy plac – napisał do nas jeden z Czytelników, przesyłając zdjęcia oznakowanych drzew. 

fot. Czytelnik

O wycinkę zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak wyjaśnia Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, pomarańczowe oznakowanie, to wynik wstępnej inwentaryzacji, jaka przeprowadzona została  w związku z wydaną decyzją Starosty Ostrowieckiego z 11 stycznia 2023 roku, nakazującej wykonanie w lesie cięć sanitarnych poprzez usunięcie złomów i wywrotów oraz drzew opanowanych przez organizmy szkodliwe. 

–  Wstępna inwentaryzacja zakładała wytypowanie wszystkich drzew, które wymagały podjęcia zadań gospodarczych (usunięcia lub przeprowadzenia niezbędnych prac sanitarnych w koronie drzew). Ocenie podlegał ogólny stan zdrowotny drzew, ocena stanu zdrowotnego pnia i kory oraz ewentualne ryzyko wystąpienia zagrożenia dla ludzi i mienia  powodowanego przez zaburzenie statyki drzewa –  czytamy w odpowiedzi.  

Jak zapewnia Anna Niedbała usunięte zostaną jedynie drzewa, które stanowią złomy, wywroty oraz drzewa opanowane przez organizmy szkodliwe.

fot. Czytelnik

– Ilość drzew przeznaczonych do usunięcia zostanie określona po przeprowadzeniu planowanej inwentaryzacji szczegółowej (…) – wyjaśnia sekretarz. 

Niestety w przypadku oznakowanych drzew z Parku Saletyńskiego nie prowadzona była analiza dendrologiczna. W miejscu usuwanych drzew planowane są nasadzenia nowych drzew rodzimych. Ich ilość i gatunek zostanie określony dopiero po przeprowadzonej inwentaryzacji szczegółowej. Wycina rozpocznie się po dopełnieniu wszystkich procedur z nią związanych. 

Do tematu wrócimy.

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.
fot. Czytelnik

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this