Znajdź nas na

FAKTY

Pałac administratora w Częstocicach wciąż niszczeje! Radny pisze interpelację, ZUM stwierdza, że budynek nie stwarza zagrożenia!

Czy znajdujący się w ostrowieckiej dzielnicy Częstocice dawny pałac administratora podzieli los domu Heinego? Z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Dziś ciężko uwierzyć, że obiekt tętnił życiem, był ważnym w okolicach miejscem spotkań towarzyskich i biznesowych. Gościła w nim nie tylko lokalna elita, ale także przyjezdni z Warszawy czy Radomia. O odremontowanie obiektu w imieniu mieszkańców zaapelował Artur Zawadzki, radny Rady Miasta Ostrowca Św. z Klubu Tak dla Samorządu (dawniej KWW Jarosława Górczyńskiego). Co na to Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Pałac administratora fot. Łukasz Grudniewski/naOSTR.info

Pałac administratora w Częstocicach jest jednym z dwóch pałaców na terenie dzielnicy Częstocice, która jeszcze do 1954 r. stanowiła samodzielną miejscowość. Został zbudowany pod koniec XIX w., najprawdopodobniej na przełomie lat 70-tych i 80-tych XIX w. dla administratora cukrowni. Przez wiele lat w pałacu rezydował Józef Wincenty Byczewski (dyrektor cukrowni, a później jeden z głównych udziałowców Spółki) ze swoją rodziną. W okresie II Wojny Światowej pałac stał się szczególnym miejscem. Wówczas znalazły w nim schronienie liczni wysiedleńcy z terenów bezpośrednio wcielonych do III Rzeszy, głównie z Wielkopolski.  Po wybuchu wojny do rodzinnego domu przybył syn Józefa, Stanisław Byczewski z żoną Krystyną Winiarską i córką Ewą. Bezpieczną przystań w czasach wojennych w pałacu znalazł: Bohdan Winiarski z żoną Wandą, prawnik, profesor i dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Poznańskiego, sędzia i przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm II Rzeczypospolitej.

Pałac administratora w 2020 roku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś ten malowniczo położony obiekt, otoczony parkiem w niczym nie przypomina już o swojej świetności. Nie ma śladu po znajdujących się przy rezydencji kortach tenisowych, stajniach, garażach, lodowni. Park zarósł samosiewami. Pałac opustoszał.

O smutnym losie tego ważnego w historii miasta obiektu pisaliśmy tutaj:

Interpelację w sprawie podjęcia działań w celu odremontowania budynku przy ulicy Świętokrzyskiej 30, który cyt. „jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym i stwarza zagrożenie” 8 sierpnia 2023 roku złożył Artur Zawadzki, radny z Klubu „Tak dla Samorządu” (dawne KWW Jarosława Górczyńskiego).

– „Pałac administratora cukrowni” uznany za zabytek posiada wieloletnią historię wpisaną w dzielnice Częstocice, dlatego zasadnym jest jego uratowanie, aby nie spotkał go los innych zabytków w Ostrowcu Św. tj. Domu Heinego. Gmina Ostrowiec obecnie przeprowadza rewitalizację bloków przy ulicy Osadowej, dlatego remont Pałacyku oraz zagospodarowanie parku wokół niego będzie zwieńczeniem rewitalizacji tej części Częstocic. Proszę o rozważenie możliwości aplikowania o dofinansowanie do remontu do obecnie prowadzonego programu odbudowy zabytków lub innych możliwych – w swojej interpelacji apeluje Artur Zawadzki.

W ocenie Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim budynek nie stwarza zagrożenia. Władze ZUM-u, podobnie jak Urząd Miasta w Ostrowcu Św. nie odpowiedzieli jednak na sugestię radnego, dotyczącą aplikowania o dofinansowanie do remontu. W odpowiedzi, jaką otrzymał radny na temat remontu ma nawet jednego zdania.

Pałac administratora 2020 rok fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Pałac w Częstocicach 2022 rok fot. Łukasz Grudniewski

–  (…) Z uwagi na stan techniczny budynku przy ulicy Świętokrzyskiej 30 Zakład podjął działania zmierzające do przekwaterowania jego mieszkańców. W dniu 8 września 2020 roku został zdany ostatni z wynajmowanych lokali znajdujących się w budynku przy ulicy Świętokrzyskiej 30. Jednocześnie, celem zabezpieczenia budynku i ze względów bezpieczeństwa, Zakład wystąpił do gestorów poszczególnych mediów o odłączenie budynku od sieci. Budynek od 2020 roku nie służy już realizacji zadań statutowych Zakładu, jest jedynie administrowany pod kątem dozoru i prowadzenia bieżących zabezpieczeń. W ocenie Zakładu budynek nie stwarza zagrożenia, co potwierdzają rokroczne przeglądy budowlane – w odpowiedzi na interpelację radnego wyjaśnia Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu usług Miejskich w Ostrowcu Św.  

Czy ta historyczna perełka, jeden z nielicznych niegdyś budynków cukrowni pokrytym blachą zniknie  z krajobrazu Ostrowca Św. na oczach radnych, władz miasta i mieszkańców?

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Odpowiedź na interpelację radnego Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this