Znajdź nas na

FAKTY

Ponad 6 milionów złotych na pokrycie straty szpitala!

Choć Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego w swoich publicznych wystąpieniach wielokrotnie podkreślała, że zgodnie z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego samorząd nie musi już pokrywać straty szpitala, to w porządku obrad wczorajszej (21 kwietnia) sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego znalazła się uchwała w sprawie zmian w budżecie Powiatu Ostrowieckiego na rok 2022, a w niej punkt, dotyczący… pokrycia ujemnego wyniku finansowego ostrowieckiego szpitala.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

6 299 630,80 zł to kwota, jaka decyzją radnych powiatowych, przeznaczona zostanie na pokrycie straty szpitala za rok 2020. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Ostrowieckiego na rok 2022, „środki na ten cel zabezpiecza się ze zrealizowanych dochodów  budżetowych oraz wolnych środków”. 

Przypomnijmy, że  29 maja 2021 roku moc stracił art. 59 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 711.), dotyczący pokrywania straty netto przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Przepisy zakwestionowane zostały bowiem  przez Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 20 listopada 2019 r. Przepis ten dotyczy pokrywania strat SPZOZ-ów (samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej) przez samorządy będące ich organami założycielskimi. 

W swoich wystąpieniach publicznych, Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego,  wielokrotnie podkreślała, że powiat nie musi pokrywać już straty szpitala, choć dodawała także, że placówka potrzebuje zastrzyku finansowego. Co wpłynęło zatem na decyzję, że proponowana zmiana znalazła się w porządku obrad?

– Chciałam bardzo podziękować za jednomyślność w sprawie tych uchwał, szczególnie była to była ważna uchwała w sprawie zmian w budżecie. Tych zmian było bardzo dużo, jak państwo widzieliście w załączonych materiałach. Ja może skupię się na jednej na pokryciu straty szpitala. W tym roku sytuacja jest zupełnie inna. Samorząd już nie musi pokrywać tej straty, tylko może, więc  dlatego chcę podziękować za jednomyślność – podsumowała Marzena Dębniak.

Uchwała w sprawie zmian w budżecie Powiatu Ostrowieckiego na rok 2022 została przyjęta jednogłośnie (21 głosów „za”).

Źródło: zrzut ekranu z posiedzenia.pl

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this