Znajdź nas na

FAKTY

Przełamują bariery, walczą ze słabościami! Najlepszych sportowców poznamy już w czwartek!

To będzie już trzecia Gala Sportu, podczas której poznamy najbardziej aktywnych sportowców zarówno z Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”, działającego przy Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33, jak i pozostałych uczniów uczestniczących w pozalekcyjnych formach aktywności. W tym roku wyjątkowe będą też wnętrza, w jakich odbędzie się Gala, ze szkoły przeniesie się bowiem do Ostrowieckiego Browaru Kultury. – W przypadku osób niepełnosprawnych widzimy dokładnie, że rozwój fizyczny jest nierozerwalny z rozwojem intelektualnym. Sport daje im możliwość lepszego rozwoju, większej sprawności fizycznej, a do tego rozwija ich społecznie – mówi Ewa Lenart, wiceprezes Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Gala Sportu już na stałe wpisała się do kalendarza Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jej głównym celem jest wyróżnienie aktywnych sportowców zarówno z Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”, działającego przy placówce jak i pozostałych uczniów uczestniczących w pozalekcyjnych formach aktywności.

– Pomysł Gali powstał z potrzeby wyróżnienia, uhonorowania, doceniania pracy naszych zawodników olimpiad specjalnych, ponieważ na to zasługują. Ich codzienny trud, przełamywanie barier, zmaganie się ze słabościami po prostu muszą i być wyróżnione. Chcieliśmy zorganizować takie święto, w którym to oni byliby głównymi bohaterami – wyjaśnia Ewa Lenart, wiceprezes Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”.

W dniach 21-23 stycznia w szkole odbywało się głosowanie, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie ZSS, co pozwoliło wyłonić laureatów w następujących kategoriach: Zawodniczka KOS Rywal roku 2019; Zawodnik KOS Rywal roku 2019, Aktywna Sportowo 2019, Aktywny Sportowo 2019.

Kategoria „Aktywny Sportowo” obejmowała uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w treningach Klubu Olimpiad Specjalnych Rywal, spotkaniach grupy „Patyczaki” lub rajdach pieszych. Wszystkie te aktywności organizowane były dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu pozalekcyjnie lub weekendowo.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Nowością będzie to, że Gala odbędzie się nie u nas w szkole, ale w Ostrowieckim Browarze Kultury z większą pompą. Niestety budynek naszej szkoły nie jest największy, a z roku na rok, coraz więcej osób widzi i docenia pracę osób niepełnosprawnych, dlatego też musieliśmy postarać się o większą salę, żebyśmy mogli pomieścić wszystkich zainteresowanych oraz zaproszonych gości – tłumaczy Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.

A Ewa Lenart dodaje:

– Zaprosiliśmy w tym roku do organizacji Miejskiej Centrum Kultury, przenieśliśmy się do Ostrowieckiego Browaru Kultury, wydaje mi się, że to jest takie wnętrze, na które zasłużyli nasi uczniowie. Miejsce, które doda dodatkowego blasku naszej Gali. Marzy nam się, aby ta gala odbywała się co roku właśnie w takich wnętrzach.

Będą nagrody, dyplomy, wyróżnienia. Gala jest zwieńczeniem pełnego roku profesjonalnej pracy z dziećmi. Sport to dla takich uczniów forma rehabilitacji zarówno ruchowej, jak i społecznej.

– Osoby niepełnosprawne, zawsze to powtarzała i będę powtarzać, to są wspaniałe osoby, niezwykle wartościowe, posiadające mnóstwo talentów. Takie perełki wyławiamy właśnie w naszej szkole i pokazujemy między innymi na takiej gali sportu. Nasi sportowcy zajmują naprawdę czołowe miejsca, jeżeli chodzi o sport osób niepełnosprawnych. Nasi uczniowie, jako zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal” rywalizują w wielu dyscyplinach. W tym roku mamy trzech reprezentantów ogólnopolskiej zimowej olimpiady osób niepełnosprawnych. Dwoje naszych uczniów będzie reprezentować szkołę, województwo, miasto w Zakopanym już niedługo. Będą biegli w rakietach śnieżnych, natomiast w marcu jeden z naszych uczniów, Marcin Spyra, dostał powołanie do drużyny hokeja halowego – wylicza dyrektor placówki.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przyznaje, że jest bardzo dumna, zarówno z prężnie działających trenerów, jak i przede wszystkim pracy uczniów i zawodników.

Ewa Lenart, pracownik Zespołu Szkół Specjalnych, wiceprezes Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”.

W tym momencie Klub Olimpiad Specjalnych „Rywal” ma 25 czynnych zawodników, którzy startują w różnych zawodach organizowanych przez Olimpiady Specjalne.

W przypadku osób niepełnosprawnych rozwój fizyczny jest nierozerwalny z rozwojem intelektualnym.

– Sport daje im możliwość lepszego rozwoju, większej sprawności fizycznej, a do tego rozwija ich społecznie. Kontaktują się z innymi zawodnikami, zmieniają otoczenie, kontaktują się ze sprawnymi zawodnikami. Część zawodów, w których uczestniczymy to nie są tylko olimpiady specjalne, ale także biegi charytatywne, gdzie startują na równi ze zdrowymi zawodnikami. Nieoceniona jest wartość sportu w przypadku osób z niepełnosprawnościami – zapewnia Ewa Lenart. Dodaje, że emocje, których dostarczają uczniowie, a także radość na ich twarzach pozwalają zapomnieć o każdym trudzie i treningu.

– Dla nas to niesamowita przyjemność – podsumowuje.

Najlepszych sportowców poznamy w czwartek 27 lutego o godzinie 15.00

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this