Znajdź nas na

FAKTY

Uczczą pamięć ofiar Zbrodni Wołyńskiej!

Była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mowa o Zbrodni Wołyńskiej, o której dziś mówi się już głośno, że miała charakter ludobójstwa. Szacuje się, że tylko w latach 1943-45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków, za to, że byli Polakami! O ofiarach tych okrutnych zbrodni nie zapomniało Stowarzyszenie „Ostrowieccy Patrioci”, które zachęca do udziału w jutrzejszej (niedziela, 11 lipca) Mszy Świętej, jaka odbędzie się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Św. w intencji bestialsko pomordowanych rodaków.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 11 lipca 1943 roku doszło do tzw. Krwawej Niedzieli –  apogeum rzezi. Zbrodnia kwalifikowana jest przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej jako ludobójstwo. Dokonali jej nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia.

Tylko w latach 1943-45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. Ginęli od kul, siekier, wideł, noży, mordowani w domach i kościołach za to, że byli Polakami. Ukraińscy nacjonaliści zamierzali bowiem zatrzeć wszelkie ślady polskości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Do udziału w jutrzejszej (niedziela, 11 lipca)  Mszy Świętej w intencji bestalsko pomordowanych rodaków zachęca Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci.

– Msze św. w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej w kościółku przy ulicy Sandomierskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, organizujemy od kilku lat. Chcemy pamiętać o tych wszystkich Polakach, którzy zginęli tak naprawdę z rąk pobratymców, sąsiadów, wśród których żyli. Okazuje się, że dwa narody nie potrafiły żyć razem. Mamy wrażenie, że o tej smutnej karcie historii z czasów II Wojny Światowej się dziś nie pamięta – mówi Katarzyna Ślusarz z Ostrowieckich Patriotów. 

Dodaje,  że jej zdaniem wymazuje się pamięci te wydarzenia, a młode pokolenie, oprócz osób, które tą historią się interesują, nie chcą jej poznawać.  Wciąż jednak żyją ludzie, którzy przeżyli i pamiętają te straszne wydarzenia. 

– Pamiętam jeszcze kilka lat temu, gdy organizowaliśmy jedną z pierwszych takich uroczystości, podeszła do nas starsza pani, która powiedziała: „A ja przeżyłam Wołyń”. Zanim zdążyliśmy zareagować, odeszła. Myślę, że także wśród naszej lokalnej społeczności jest dużo osób, które pamiętają te straszne wydarzenia. Warto pomodlić się w intencji pomordowanych i tych, którzy żyją z piętnem tamtych okrutnych wydarzeń – podsumowuje Katarzyna Ślusarz.

Msza Święta rozpocznie się o godzinie 18.00, tuż po niej pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej zostaną złożone wiązanki i zapalone znicze.

Źródło: FB Ostrowieccy Patrioci

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this