Znajdź nas na

FAKTY

GIS: ostrzega przed bąblowicą!

Latem dochodzi od największej ilości zachorowań na bąblowicę – chorobę, która przenosi się ze zwierząt na ludzi; jest ona trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Nieleczona może doprowadzić do śmierci -– ostrzega na swojej stronie internetowej Główny Urząd Sanitarny.

Przybiernów (woj. zachodniopomorskie), 24.07.2017. Sprzedaż jagód i kurek przy drodze prowadzącej nad morze, 24 bm. koło Przybiernowa. (mb/nlat) PAP/Marcin Bielecki

W poniedziałek GIS wydał komunikat, w którym wskazał przyczyny zakażenia i objawy choroby.

„Bąblowica powodowana jest przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Do organizmu człowieka mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody” – zwrócił uwagę sanepid.

Ostrzegł, że do zakażenia może dojść w wyniku nie przestrzeganie zasad higieny, bliskiego kontaktu z zakażonymi zwierzętami, spożywania niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych).

– Także pies może być rezerwuarem tasiemców bąblowco­wych – zwrócił uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.

Opisując objawy bąblowicy poinformował, że cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym i kościach. – Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci – ostrzega GIS.

Podkreślił, że bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. – Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia – czytamy w komunikacie.

GIS radzi, aby zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie, pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami, myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne, chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, prowadzić regularne zabiegi odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this