Znajdź nas na

FAKTY

Już w najbliższą niedzielę XXII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie!

Tegoroczne XXII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Bogorii, w powiecie staszowskim, w niedzielę 11 września. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach Marek Jońca, członek Zarządu Województwa oraz starościna dożynek Ewelina Witaszek, starosta dożynek Jarosław Kaczmarek, starosta staszowski Józef Żółciak, wójt Gminy Bogoria Marcin Adamczyk, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Stanisław Stanik i Adrian Ścipiór, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach poinformowali o szczegółach wydarzenia. W tym roku Dożynki Wojewódzkie odbędą się wraz z Dożynkami Powiatu Staszowskiego.

Tegoroczne XXII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Bogorii, w powiecie staszowskim, w niedzielę 11 września. fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Święto Plonów to dzień nadzwyczajny, radosne święto wszystkich rolników. Są uroczystym podsumowaniem zebranych plonów, aury i rolniczego wysiłku oraz dziękczynieniem składanym za to, co wydała gleba – mówił Marek Jońca, członek Zarządu Województwa. – Mam nadzieję, że w najbliższą niedzielę będzie piękna, słoneczna pogoda i będziemy mogli w Bogorii w godny sposób podziękować rolnikom za ich ciężko pracą i pachnący chleb na naszych stołach – dodał.

Uroczystości dożynkowe rozpocznie o godzinie 12.00 Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza,  w Kościele p.w. Trójcy Św. – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Po mszy św. wszystkie wieńce, ustawione na placu przed Bazyliką, zostaną poświęcone. Wyjątkowo w tym roku, oceny wieńców dokonano wcześniej, aby zdążyć ze zgłoszeniem zwycięskiego wieńca wraz z delegacją Województwa Świętokrzyskiego do Kancelarii Prezydenta RP na Dożynki Prezydenckie, które w tym roku pokrywają się z terminem Dożynek Wojewódzkich.

Po poświęceniu wieńców korowód z uczestnikami dożynek przejdzie  na stadion przy ul. Kolejowej, gdzie będzie miał miejsce obrzęd dożynkowy. Starostami tegorocznych dożynek zostali: Pani Ewelina Witaszek z miejscowości Samotnia, gm. Bogoria, Pan Jarosław Kaczmarek z miejscowości Zaostrów, gm. Słupia Konecka. 

Wieńce powiatowe zostaną ośpiewane i obtańczone przez zespoły wytypowane przez poszczególne powiaty. Po zaprezentowaniu wszystkich wieńców (oprócz zwycięskiego) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec XXII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich oraz wręczenie dyplomów i nagród w konkursie. Następnie zostaną wręczone nagrody Powiatu Staszowskiego w Konkursie na najpiękniejszy wieniec Powiatu Staszowskiego.

Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego o tegorocznych dożynkach wojewódzkich

Po części obrzędowej głos zabierze Gospodarz Dożynek – Marszałek Andrzej Bętkowski, następnie Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz przedstawiciele Rządu i Parlamentu.

Na zakończenie uroczystości wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Kielce oraz zespoły ludowe z naszego województwa, a o godzinie 20.00 odbędzie się koncert Zespołu Łzy. Dożynkom tradycyjnie towarzyszyć będzie wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, stoiska jednostek samorządowych, stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi.

Organizatorem uroczystości jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wspólnie z Powiatem Staszowskim i Gminą Bogoria. Ponadto w realizacji przedsięwzięcia aktywnie uczestniczył Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, który zorganizował wystawę rolniczą. Realizatorem całości imprezy jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this