Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Ćmielów dołoży się do remontu kolejnej drogi powiatowej! Tym razem w Przeuszynie!

Na tę inwestycję mieszkańcy Przeuszyna czekali od lat. Mowa o 335 metrowym odcinku drogi powiatowej, który wymagał pilnego remontu. Choć dbałość o właściwy stan dróg powiatowych, to zadanie własne powiatu, gmina Ćmielów dołożyła ponad 376 510,69 zł (50 procent wartości zadania) z własnego budżetu, aby podnieść bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców w tej części gminy. – O potrzebach mieszkańców Przeuszyna słyszałam, gdy byłam jeszcze radną powiatową. Cieszę się, że udało mi się, wspólnie ze skarbnikiem znaleźć środki na remont tej drogi, a tym samym spełnić oczekiwania mieszkańców – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i przypomina, że to nie jedyna droga powiatowa, do której modernizacji dołożyła się gmina.

Na zdjęciu od lewej: Krystyna Zdonek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie, Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, Krzysztof Kowalski, prezes MPRD w Ostrowcu Św. i Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Po remoncie ulicy Skała w Ćmielowie i drogi w Piaskach Brzóstowskich, gmina Ćmielów dołoży się do remontu kolejnej drogi powiatowej, tym razem w Przeuszynie. Jak podkreśla Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, to inwestycja, na którą mieszkańcy tej części gminy czekali od wielu lat. Ich prośby i sugestie pamięta jeszcze z czasów, gdy była radną powiatową. 

– Rolą każdego samorządowca jest to, aby wsłuchiwać się pilnie w głosy mieszkańców. Mieszkańcy Przeuszyna od dawna wyrażali takie obawy i opinie, że czują się zapomniani. Dzięki naszej decyzji będzie można spojrzeć w ich bezpieczną przyszłość. Mieszkańcy Przeuszyna nie chcieli wiele, chcieli tylko chodnik przy głównej drodze powiatowej. I to się im ziści, z czego się bardzo cieszę. Nie było to zadanie łatwe, aby w budżecie gminy znaleźć te środki. Początkowo znaleźliśmy 200 000 zł, potem jeszcze, po uwarunkowaniach przetargu kolejne 176 000 zł. To rzeczywiście bardzo duża kwota, jak na te trudne czasy dla nas, samorządowców, gdzie te wydatki i wszelkie koszty rosną. Przy wspólnej współpracy uda się nam zrealizować to zadanie nakierowane na bezpieczeństwo,  estetykę, aby mieszkańcy czuli, że o nich pamiętamy – podkreślała Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

Krystyna Zdonek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie i Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Umowa na realizację inwestycji podpisana została we wtorek, 18 kwietnia. Wykonawcą zadania jest Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Ostrowcu Św. W ramach zadania przebudowany zostanie odcinek na długości 335 metrów. Rozebrana zostanie zniszczona, pełna ubytków, deformacji i spękań nawierzchnia.  Powstanie nowa nawierzchnia bitumiczna wzmacniającą konstrukcję jezdni. Na całym odcinku przebudowywanej drogi wybudowany zostanie chodnik o szerokości 2 metrów. Wykonany zostanie ściek betonowy, który poprawi odwodnienie. W ramach zadania wymieniony zostanie również obecny przepust. Wszystkie posesje od strony chodnika będą miały wykonane zjazdy z kostki betonowej, po drugiej stronie wykonane zostanie utwardzone pobocze z kruszywa o szerokości 1 metra..  

Modernizacja 335 metrowego odcinka kosztować będzie w sumie 753 021,38 zł. O tym skąd takie ceny mówił Krzysztof Kowalski, prezes MPRD w Ostrowcu Św.

Krzysztof Kowalski, prezes MPRD i Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki Krystyna Zdonek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie i Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wystarczy spojrzeć na ceny np. na stacjach paliw i można sobie odpowiedzieć dlaczego tak drogo. Niestety nas warunkują  zarówno koszty materiałów, jak i rosnące koszty płacy, bo  w tym roku jedną podwyżkę płacy minimalnej mamy już za sobą, od 1 lipca wchodzi kolejna. Mamy nadzieję, że uda się nam szybko zrealizować to zadanie, może nas ta druga podwyżka już nie będzie dotyczyć –  mówił Krzysztof Kowalski, podkreślając, że MPRD będzie chciało szybko to zadanie zrealizować.   

Burmistrzowi Ćmielowa i radnym z gminy Ćmielów dziękowała Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. 

– Dziś podpisujemy bardzo ważną umowę, gdzie mieszkańcy miejscowości Przeuszyna czekali lata na remont tej drogi, ale także i budowę chodnika. Jest to inwestycja realizowana wyłącznie ze środków samorządowych. I tutaj po raz „enty” powtórzę: razem można więcej – mówiła starosta.    

Krystyna Zdonek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie i Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Krystyna Zdonek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie dziękowała radnym Rady Miejskiej w Ćmielowie, którzy jednogłośnie zadecydowali o remoncie drogi powiatowej w Przeuszynie. 

– Droga, tak jak wszyscy mówią, jest drogą powiatową. Ja jestem z tamtej części gminy Ćmielów. Nie raz widzę, chociaż lepiej, żeby nie było, wypadki na drodze krajowej. I wszystko transport idzie właśnie między Przeuszyn do Ćmielowa tędy. Także to nie jest tylko nasza powiatowa, ale w pewnych momentach jest też droga krajową. Dziękuje bardzo pani staroście, panu przewodniczącemu rady powiatu, pani burmistrz, bośmy się nas tą drogą zastanawiali z różnych stron, jak my to po prostu mamy ugryźć żebyśmy tym mieszkańcom pomogli. Powiat czekał na naszą sesję, pani starosta nas odwiedziła na sesji. Naprawdę podjęliśmy bardzo ważne zadanie, mieszkańcy się będą cieszyć. Drogi nie mają żadnych barw politycznych, drogi są nasze – mówiła Krystyna Zdonek.    

Wykonawca ma 5 miesięcy na realizację tej inwestycji. Całkowita wartość zadania wynosi 753 021,38 zł, z czego po 50% kwoty czyli 376 510,69 zł zapłaci gmina i 50% powiat. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this