Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Wieloletnia prognoza finansowa powiatu do poprawki! RIO zakwestionowała uchwałę!

Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach uchyliła podjętą przez radnych powiatowych uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej powiatu ostrowieckiego na lata 2019-2033. Czy zakwestionowana przez RIO uchwała miała rzeczywiście tylko jeden cel – wprowadzenie programu naprawczego? O tym dowiemy się podczas dzisiejszej sesji rady powiatu ostrowieckiego.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Powiat ma czas do 27 marca na poprawienie tej uchwały. Pojawiły się pewne nieprawidłowości. Nie były zachowane wskaźniki z artykułu 243 Ustawy o finansach publicznych. Powiat musi opracować na nowo wieloletnia prognozę finansową – powiedziała nam Maria Kumor z Wydział Informacji, Analiz i Szkoleń Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.

O wątpliwościach dotyczących podejmowanej 31 stycznia 2019 roku uchwały dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej mówili już wtedy radni powiatowi z Prawa i Sprawiedliwości.

– Dyskutujemy dzisiaj i będziemy zatwierdzać budżet dla powiatu na rok 2019. Był to budżet tworzony przez poprzedni Zarząd, przez inną władzę w powiecie. Budżet, który skonstruowaliśmy na rok 2019 był budżetem zrównoważonym. Równoważył dochody, równoważył wydatki, żeby było to jak najlepsze dla powiatu – tłumaczył Zbigniew Duda, radny powiatowy z PiS.

Jak podkreślał budżet stworzony przez poprzedni Zarząd spełniał wszystkie wymogi Regionalnej Izby Obrachunkowej i uzyskał jej pozytywną opinię.

– Zmiany i kombinacje, które państwo wprowadziliście w tym budżecie, mają tak naprawdę jeden cel. Tym celem jest w przyszłości wprowadzenie programu naprawczego. Program naprawczy często wiąże się ze zwolnieniami ludzi, ze zmniejszaniem wynagrodzeń. My, jako radni Prawa i Sprawiedliwości nie możemy poprzeć takich działań, które zmierzają do wprowadzenia tego programu naprawczego, a ten budżet po tych zmianach, które państwo wprowadziliście taki jest – podsumował Zbigniew Duda. – Rozmawiamy o budżecie, rozmawiamy, o tym, ze budżet powinien zaspokoić oczekiwania szpitala na spłatę tej straty. Poprzedni zarząd zostawił na koncie 11 mln żywej gotówki. Tak naprawdę, to co dzisiaj usłyszeliśmy, że tej straty jest 14 mln to brakuje tylko trzy, przy odpowiednim gospodarowaniu, przy odpowiednim podejściu do budżetu, który my stworzyliśmy, spokojnie tę stratę można było spłacić. Te pieniądze są na koncie starostwa powiatowego – sugerował radny.

Nieprawidłowości, co do nowej wieloletniej prognozy finansowej dopatrzyła się też Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach, która zobligowała powiat do poprawnego skonstruowania budżetu na lata 2019-2033. Czy wieloletnia prognoza finansowa zostanie skonstruowana tak, żeby nie budzić wątpliwości organów nadzorczych? Czy wprowadzone zmiany miały naprawdę tylko jeden cel – wprowadzenie programu naprawczego, który wiązałby się ze zwolnieniami? Być może o tym dowiemy się już podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji rady powiatu ostrowieckiego, która rozpocznie się o godzinie 14.00.

Więcej o styczniowej sesji budżetowej pod linkiem:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this